Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin düzenlediği İstanbul Uluslarası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali bu yıl sekizinci kez düzenleniyor. Festival 13-18 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.

Herhangi bir disiplin kısıtlaması bulunmadan uluslararası düzeyde katılımın olduğu yarışmanın değerlendirme süreci 1-4 Eylül tarihlerinde gerçekleşmişti. Yarışmayı Süheyla Acar, Ayşe Ak, İsmail Doğanyılmaz, Hilmi Etikan, Esin Köymen, Fikret Terzi ve Fırat Yücel gibi mimar, senarist, sanatçı, yönetmen kimlikleri olan isimler değerlendirdi. Öte yandan yarışmanın danışma kurulunda da mimar, mühendis, gazeteci, sinema akademisyeni, küratör ve sanat kuramcısı gibi sanat, mimarlık, sinema alanlarında yoğunlaşmış isimler yer alıyor.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin düzenlediği “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinliği içinde tasarlanan film festivali, “mimarlık ve kent” içerikli filmleri destekliyor. Belgesel ve animasyon dallarında düzenlenen yarışmaya bu sene Almanya, Fransa, Hollanda, İran, Kolombiya, Rusya, Sırbistan ve Türkiye’den katılım gerçekleşmiş. Toplamda 59 yönetmen, 49 film ile katılmış.

Gösterime girecek fimler 8 Eylül 2014′te ilan edilmişti. Dereceye giren filmler ise 18 Ekim’de Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde yapılacak olan ödül töreninde açıklanacak. Yarışmada birinci, ikinci ve üçüncü ilan ediliyor ve her birine ödül plaketi veriliyor.

Filmler TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Galata Derneği, Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesi’nde gösteriliyor.

Detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın!