Londralı tasarımcılar Matteo Fogale ve Laetitia de Allegri, doğal taş gibi görünen fakat kompozit malzemelerden üretilen bir mobilya ve sofra takımı serisi tasarladı. Bu koleksiyonda raflar, bir bank, yan sehpalar, duvara monte edilmiş bir ayna ve sofra takımı bulunuyor.

Taşa benzemesine rağmen kağıt ve paçavradan meydana getirilmiş olan bu eşyalar oldukça hafif. Kolayca şekillendirilebiliyor ve taşınabiliyorlar. Geri dönüştürülmüş tekstil ürünlerinin bir araya getirilmesinden oluşan malzemeler ortaya mermer dokusuna benzer bir görüntü çıkarıyor. Yeniden kazanılmış malzemeler genelde ikinci tercih olarak kullanılsa ve değerli olarak görülmese de, tasarımcılardan De Allegri, taşı ve görünüşünü sevdiklerini ancak ağırlığının ve kırılganlığının onları yaptıkları şeye bağlı olarak zorladığını ve kısıtladığını dile getiriyor. De Allegri ayrıca bu malzemelerin hem kolayca ulaşılabilir olduğunu, hem de gerçek taşla başarılamayacak şeyleri mümkün kıldığını dile getiriyor. Üç malzeme de kağıt levhalardan karton haline getirildiğinden, ahşap gibi kolayca işlenebiliyor. Bu sayede tasarımcılar ürünlerin imalatını kendi stüdyolarında yapıyorlar. Aynı zamanda denim ve kumaş imalatında çalışan Iris Industries adlı imalatçıdan da levhaların ilk bükülme aşamasında yardım alıyorlar.

ISH_by_Matteo_Fogale_Laetitia_de_Allegri_dezeen_784_0

Malzemeler
Doğal taş görünümlü bu parçalar üç farklı malzemeden oluşuyor. Bunlardan taşa benzeyen levhamsı malzeme aslen geri dönüştürülmüş ve yaprak haline getirilmiş siyah kağıttan meydana geliyor ve malzemeye koyu rengini veriyor. Bir diğer malzeme ise oldukça hafif ve şekillendirilebilen kullanılmış sanayi sonrası denim paçavrasından yapılıyor. Diğer malzeme de kıyafetlerde ve kumaş ürünlerde kullanılan beyaz pamuklu koton paçavrasından ve polyesterden yapılıyor.

ISH_by_Matteo_Fogale_Laetitia_de_Allegri_dezeen_784_16

Renk
Üç farklı malzemenin bir araya gelmesi ile ortaya beyaz, gri, mavi ve siyah tonlarında renkler çıkıyor. Malzeme aynı zamanda damarlı bir mermer görünümünde. Bu üç malzemeden hangisinin baskın olduğuna göre ise objenin renginin tonu değişiyor.

ISH_by_Matteo_Fogale_Laetitia_de_Allegri_dezeen_784_3

Form
Koleksiyon ovallerin, çemberlerin ve eğrilerin tekrarlanmasıyla oluşturulmuş. Şekiller elle çizilmiş organik formların ve kontrollü geometrik çizgilerin kontrastından meydana geliyor. Bunun sebebi ise malzemenin tamamen insan yapımı ama taklitçi yapısını vurgulamak.

Fotoğraflar: © Matteo Fogale