İspanyol mimar Oscar Pedros’un tasarladığı Galicia’da bulunan kütüphanede göğe doğru hizalanmış, yukarıyı gösteren konferans salonu, projenin en dikkat çekici mekanı.

Eğimli konferans salonu, dış mekanda ve alt kotta açık hava performansları düzenlenebilecek bir mekan oluşturuyor. Kullanıma kapanmış ve bir arşive dönüştürülmüş olan önceki kütüphaneden farklılaşmak üzere geliştirilen projede amaç, toplumsal merak uyandırabilecek bir binanın inşa edilmesi olmuş. Bu sebeple Carballo, Galicia kasabası yetkilileri bu ön koşula dayanarak kütüphaneyi tasarlaması için mimar Oscar Pedros’u seçmişler. Oscar Pedros ise bu beklentiler doğrultusunda, tipik bir kütüphane yerine farklı yaş gruplarına hitap eden, daha esnek bir medya alanına sahip bir kütüphane tasarımı hazırlamış.

Mediateca_de_Carballo_by_Oscar_Pedros_Hector_Santos_Diez_dezeen_784_1

Form
Kütüphanenin sahip olduğu alanı olabildiğince büyütmek adına bina, düzensiz şekilli bir arazinin sınırına inşa edilmiş. Çıkma yapı şeklindeki konferans salonu güneybatı köşesine yerleştirilmiş. Bu da mekandaki akustiğin kurulmasına ve iyileştirilmesine yarıyor. Binadaki diğer çıkmalar ise daha küçük hacimlerde ve daha baskın boyuttaki konferans salonu ile birlikte oluşan formu destekliyor.

Konferans salonu, okuma kulübü için mekan oluşturuyor. Dışarıda salonun altında kalan bölüm ise çocukların okul sonrası performansları gibi ilkbahar ve yaz aktiviteleri düzenleyebileceği bir yer.

Mediateca_de_Carballo_by_Oscar_Pedros_dezeen_ss10

Aydınlatma ve Işık
Binanın dışından görünen dar pencereler, çıkmaların kenarlarından gizlice çıkıyor. Merkezdeki avluda bulunan açıklıklar ise binanın etrafında bulunan otoparkları ve apartman bloklarını perdeleyerek ferah ve aydınlık bir mekan oluşturuyor, aynı zamanda kütüphanedeki tüm kullanıcıları ortak bir alanda sosyalleşmeye davet ediyor. İkinci kata çıkan merdivenlerin bulunduğu yerde, tavandan giriş katındaki ortak alana doğru sarkan aydınlatmalar ise oldukça ilgi çekici.

Mediateca_de_Carballo_by_Oscar_Pedros_Hector_Santos_Diez_dezeen_468_2

Devingen Mekanlar
Nesiller arası iletişimi güçlendirmeyi arttırması için tasarlananan üst kattaki mekanlar, alt kata ve merkezdeki avluya bakan bir çember içerisine dizilmiş. Avlunun aşağı yukarı her yerden görülebilmesi ve binada çokça ortak kullanım alanının bulunması kullanıcıları keşfe sürüklemek amacıyla yapılmış. Tasarımın yola çıkış konsepti olan devingen mekanlar, kullanıcıların her yerde dolaşabilmesini ve birçok yerde oturup kitap okuyabilmesini, zaman geçirmesini sağlamış.

Mediateca_de_Carballo_by_Oscar_Pedros_dezeen_468_1

Konferans Salonu
Konferans salonu yapının hem içeriden hem de dışarıdan en çarpıcı bölümü. Arka tarafındaki yağmur perdesi, altı milimetre kalınlığında ince seramiklerden yapılmış. Bu seramikler, avludan içeriye yansıyan ışığın alınmasını sağlıyor.

Fotoğraflar: © Oscar Pedros ve Héctor Santos-Díez