Square’in Bohlin Cywinski Jackson tarafından San Francisco, Amerika’da yapılan yeni genel merkezi, gelecekteki yayılmayı algılayarak gitgide gelişen programa dair ihtiyaçlara hitap ediyor.

BCJ şirketinin amacı açılıştaki köklerini de koruyarak ve esnek bir büyümeye uyum sağlayarak, açık ve tamamen şeffaf bir kurumsallık kültürü geliştirmek. Öte yandan BCJ ekibi, oldukça rekabetçi olan iş gücü pazarında geniş bir mekan çeşitliliği ve türlü kolaylıklar sunarak galibiyeti elde etmeye çalışıyor. Tasarım, dört katın üzerinde toplamda 5334 m2  kullanılabilir alanı kapsıyor. Proje aynı zamanda Square’in ana değerleri olan modern ve işlevsel tasarımı ön plana çıkararak, markasını hem estetik hem de kullanışlı ölçülerde birleştirmiş. Böylece rafine edilmiş, kusursuz olmaya çalışan bir deneyim ortaya konmuş.

541782b4c07a804873000046_square-headquarters-bohlin-cywinski-jackson_bcj_matthew_millman_square_04-1000x591

Sivil Mekanlar ve Şirket Politikası
Tasarım şeması zemin plakasının büyük ölçeğine ve müşterinin açık bir çalışma alanı isteğine yanıt verirken kentsel bir benzetme kullanarak düzenlenmiş. Ana ofis katı şehir planlamadan işaretler alarak planlanmış ve bir şehir bloğu kadar bir alana sahip. Tasarım, genişleyen mekanın ölçeğini bölen görsel simgelerle dolu belirgin bir dolaşım güzergahı sunuyor. Ayrıca ofis şehirden elemanlar taşıyor ve bu, faaliyetlere teşvik eden ve kentsel piyasada ticaret ürünleri ve hizmetleri sunan Square’in kültürü ve markası arasında bağlantılar oluşturmuş.

54178432c07a80984c000042_square-headquarters-bohlin-cywinski-jackson_portada_bcj_matthew_millman_square_06-530x372

Ana Cadde
Tasarımdaki ana cadde, ana ofis katı için örgütsel bir omurga görevi görüyor. Umumi oturma yerleri ve kabinlerle kaplanmış ve sivil mekanlar olarak noktalanmış ana caddede ek olarak bir kütüphane, kafeterya ve bir galeri var. Cadde, şirket içi sosyalleşmeye ve ekip çalışmalarına birincil merkez oluyor. Bireysel departmanlar caddenin iki yanında sıralı daha küçük çevrelerde konumlanmış saydam cam bloklarda bulunuyor. Zemin mesafesi boyunca da sade pürüzsüz cam vitrinlerde konferans, toplantı odaları ve telefon kulübeleri var.

541783a9c07a80e38f000040_square-headquarters-bohlin-cywinski-jackson_bcj_matthew_millman_square_13-1000x666

Malzeme ve Renk Kullanımı
Projenin açık hatları ve baskın beyaz iç mekanları Square’in kendi hırdavat ürünlerini ve görsel kimliğini yansıtıyor. Ana cadde boyunca uzanan doğal ahşap elemanlar, değerlendirilmiş okaliptüs, bambu kontraplağı ve beyaz meşedeki tür çeşitliliği ile görsel merak ve ilgi uyandırıyor. Koy alanı mahaline çağrışım yapmak ve anahtar simgeleri ayırmak için, turuncu ve pasifik mavi iki ayırıcı ton olarak uygulanmış. Ortaya çıkan palet ise Square’in global bir şirket olarak pozisyonunu anımsatan modern tasarımın bir gösterimi olmuş durumda.

Fotoğraflar: © Matthew Millman