Christian Sjöström, at sırtında gider gibi oturulan bir sandalye tasarladı.

Sandalye tasarımlarının sayısı sonsuza yaklaşırken 3D baskı gibi yeni teknolojierin de sıklıkla kullanılmaya başlaması ile yeni tasarım denemelerini görmeye devam ediyoruz. Christian Sjöström, projesinde form işlevi takip eder düşüncesini devam ettirirken üretim tekniği ve malzemelerin çeşitlemesi önem kazanıyor. Günlük hayattaki oturma eylemine müdahale eden tasarımcı, oldukça sert ve güçlü gözüken bir vücut pozisyonuna yönelmiş.

Pozisyon ve Form
Tasarımcı Christian Sjöström, at sırtındaki oturma pozisyonundan ilham alarak harekete, oturma çeşitlemesine ve vücudun kontrolüne odaklanmış ve ilginç sandalye formunu tasarlamış. Camou isimli çalışma, esnek oturma şekillerine imkan verse de, biçimsel özellikleri nedeniyle kullanıcının at sırtındaymış gibi oturduğu pozisyonu tercih etmesine neden oluyor. Bu açıdan tasarım, oturma gibi basit bir eylemi kullanıcının yeniden keşfetmesini istiyor.

ca_240814_13-940x940

Standart Dışı Yaklaşım
Sjöström’un açıkladığına göre teorik bir analiz içinden çıkan projede, sandalye standartlarını araştırmış ve sorgulamış. Neticede ortaya gündelik oturma pozisyonunu çeşitleyen ve yeniden düşünmemizi isteyen organik biçimli ve belki biraz heykelsi Camou sandalye çıkmış.

ca_240814_11-940x940

Malzeme Ve Teknik
Sandalyenin akışkan ve yumuşak hatlı formu, oturmaya hareket katıyor. Bu sayede çeşitli oturma pozisyonları keşfediliyor ve kullanıcı kendi bedenine hakim olmak zorunda olduğu bir deneyim yaşıyor. İşlev formu belirler yaklaşımıyla çalışan Sjöström, esneyebilen malzemelerle çalışmış. 3D baskı tekniği ile geliştirilmiş esnek ve transparan kumaş ile onu çerçeveleyen çelik borudan strüktür aynı zamanda ergonomik faktörleri de destekliyor. Kumaşın 3D baskı özellikleri nedeniyle farklı açılardan çeşitli görsel etkiler de oluşturuluyor.

Fotoğraflar: © christiansjostrom.com