Endüstri ürünleri tasarımı yüksek lisans öğrencisi Alex Buckman, bitirme tezi için havada yüzen bir lamba tasarladı. Canopy isimli lamba, alışılmış lamba ya da aydınlatma sistemlerinin sabit ve katı özelliklerinden farklılaşmayı öne sürüyor.

Yeni Zelanda’daki Victoria University of Wellington’da öğrenci olan Alex Buckman, Canopy Lamba’da 3D baskı tekniği ve LED teknolojisini birleştirerek ortama uyum sağlayan lamba fikri üzerine çalışmış. Buckman, Canopy Lamba tasarımında portatif bir aydınlatma ağı kurgularken ışığı hafifletmek istemiş gibi görünüyor. Yeni teknoloji ve aletlerin kullanım olasılıklarını keşfeden Buckman, kullanıcının bu lambayla birlikte daha etkileşimli bir mekana sahip olmasını istemiş.

alex-buckman-canopy-3d-printed-lights-victoria-university-designboom-02
Portatif Aydınlatma Sistemi
Her bir lamba başlığı ince, uzun saplar şeklinde destekleyici bir yapıya sahip ve bu ince saplar, lambanın elektrik sağlayan küçük kaidesindeki alüminyum girişlere bağlanabiliyor. Kullanıcılar bu sistem sayesinde lambayı istediği yere kolayca taşıyarak alüminyum girişlere bağlantıyı sağlayabiliyor. Hafif ve düşük voltajlı elektronik bir sistemin kullanılması ile böylece havada yüzen ve ordan oraya kolayca taşınan lamba fikri gerçekleştirilmiş.

alex-buckman-canopy-3d-printed-lights-victoria-university-designboom-04

Doğal Desenler
Fraktal desenlerine öykünen organik biçimli lamba başlığı, 3D baskı difüzörleri ile üretilmiş. Lambanın geometrisi bölünen kristaller, nehirler, yaprak damarları, dallar, kar taneleri, akciğer gibi doğal örneklerden ilhamla geliştirilmiş. Böylece birkaç farklı desende lamba başlığı üretilmiş. Buckman’a göre bu tür eşyalar insan psikolojisi üzerinde olumlu etkiler doğuruyor, bu sebeple de Canopy Lamba’nın da iyi etkileri olmasını bekliyor. Canopy’deki sistem, tasarımcının bakış açısıyla hem işlevsel hem de genel insan huzurunu tetikleyici.

alex-buckman-canopy-3d-printed-lights-victoria-university-designboom-03

Fotoğraflar: © Alex Buckman