Holcim Ödülleri 2014 bölgesel ödüllerini kazananlar duyuruldu.

Sürdürülebilir inşa tekniklerinin gelişen durumunu gösteren, yapı ve inşa endüstrisindeki zorlukları işaret eden proje tasarımları, Holcim 2014′ün ödül çerçevesi içinde bulunuyor. Kazananlar, Moskova’da düzenlenen bir tören ile açıklandı.

Anthropic Park

Anthropic Park

Birincilik ödülü, su havzasının ekolojik olarak ıslah edildiği Anthropic Park isimli projeye verilmiş. Güney İtalya kıyısında bir bölgede, doğayı ve insanın izlerini birbirine bağlayan projenin mimarları Francisco Leiva ve Marco Scarpinato. Bölge, endüstriyel bir geçmişe sahip olduğu için doğal yapısı bozulmuş durumda. Projenin tarif ettiği süreçte, şekil değiştiren ekosistem, florası ve faunası olan, su basan bir peyzaj üretmiş.

ikincilik2

Public Condenser

 

İkincilik ödülü, ucuz maliyeti olan esnek bir üniversite yapısını anlatan Public Condenser isimli projeye verilmiş. İçerde ve dışarda pek çok etkinliğe imkan veren bir üniversite yapısı öneren projenin mimarları Gilles Delalex, Yves Moreau and Thomas Wessel-Cessieux. Minimal bir strüktür tasarımı ile basit-sağlam malzemeler tercih edilirken farklı etkinlikleri üst üste çakıştıran bir mekan kurgusu geliştirilmiş.

The Commons

The Commons

Üçüncülük ödülü, katılımcı ve ortak bir kentsel mahalleyi anlatan The Commons isimli projenin olmuş. Viyana’daki bir kentsel tasarım örneği olan projenin mimarları Enrique Arenas, Luis Basabe and Luis Palacios. Sürdürülebilir kentsel bir mahallenin kurulması için bir dizi kurallardan oluşan projede bahçeler, sosyal ve fiziksel gelişim için başroldeki mekanları oluşturmuş.

Projeler hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

Anthropic Park
Public Condenser
The Commons

Fotoğraflar: www.holcimfoundation.org