Luca Nichetto’nun tasarladığı Toshi serisi, farklı boyutlar ve renklerde bir dizi dolaptan oluşuyor. Yan yana geldiklerinde kent silüetini andıran dolaplar İtalyan markası Casamania tarafından üretiliyor.

Japonca kent anlamına gelen Toshi, İtalyan tasarımcı Luca Nichetto’nun Tokyo’dan esinlenerek hayata geçirdiği bir dolap serisi. Tokyo’daki birtakım yapılar üzerindeki mozaik dekorasyonları soyutlayarak dolap ölçeğine taşıyan Nichetto, serinin geometrik düzenini bu yolla sağlamış. Ayaklar üzerinde her biri aynı noktadan yükselen ancak boy ve enleri farklılaşan dolaplar, çeşitli kapak desenleriyle birbirine uyumlu ancak benzersiz tekil parçalar olarak ayrışıyor.

Toshi 4

Mimari detayları ürün tasarımına dönüştürerek iç mekana taşıyan Toshi serisi, şekil verildikten sonra laklanmış MDF plaklardan oluşuyor. Çeşitli renk, yükseklik ve formlara sahip birimler istenilen konfigürasyona göre düzenlenerek herkesin kendi hayalindeki kent silüetini yaratmasına imkan veriyor.

Toshi 2

Ayaklı parçaların yanı sıra çekmece ya da kapaklı dolap olarak kullanılabilen üç küçük birim de seride yer alıyor. Bunlar diğer birimlerin üzerine yerleştirilerek kentsel kümelenmeyi andırıyor.

Toshi 5

Nichetto’nun tasarımı mekanın farklı ölçeklerde deneyimlenmesinde benzer izlerin peşinden düşülebileceğini, ev ya da ofis mekanında bir mikro-kent yaratılabileceğini gösteriyor.

Fotoğraflar: © Casamania