Londralı mimarlık kolektifi Assemble’ın tasarlayıp hayata geçirdiği The Playing Field, Southhampton’da 17 gün boyunca tiyatro performanslarına ev sahipliği yaptı.

Mimarlık tarihi neredeyse hiçbir zaman geçiciliği gündemine almadı. Sonsuza dek ayakta kalacak yapıların hayali her zaman baskın gelmiştir. Bugünün sürekli dönüşüp şekil değiştiren metropollerinde bile hala statik yapılar, sonsuza dek ayakta kalmaları hayaliyle üretilmeye devam ediyor. Bu hayal, değişen ekonomik koşullar, farklılaşan yaşam şartları gibi onlarca sebeple asla gerçekleşemese de.

ThePlayingField-by-Jim-Stephenson-2-LoRes

Londralı mimarlık kolektifi Assemble ise başka bir hayal kuruyor. Daha önce Sussex’te bir futbol sahasını ve Londra’daki eski bir benzin istasyonunu geçici olarak tiyatro mekanlarına çevirmiş olan ekip, bu kez Southhampton kent merkezinde The Playing Field (Oyun Sahası) adlı geçici bir tiyatroyu hayata geçirdi.

Geçici strüktür, bir performans alanıyla futbol stadyumları arasında bir geçiş olarak düşünülmüş. Nuffield Tiyatrosu tarafından sipariş edilen yapı, 17 gün boyunca sanat festivalindeki performanslara ev sahipliği yaptı. Ahşap strüktür, performansın seyircilerle etkileşim halinde gerçekleşmesi fikri üzerine kuruldu.

ThePlayingField-by-Jim-Stephenson-3-LoRes

Tudor Tiyatroları ile Futbol Stadyumları
Mimarları Assemble, yapıyı Tudor tiyatroları tipolojisi üzerine kurmuş. Bu, İngiltere’nin Tudor bölgesinde özellikle Kraliçe Elizabeth döneminde (16. yüzyılın sonları) yaygınlaşan bir tiyatro tipolojisi. Çoğunlukla ahşaptan yapılmış olan ve en yüksek bedele satılan koltukların neredeyse sahnenin içinde olduğu bu mekanlar, bugün bildiğimiz anlamdaki tiyatro binalarının temelini meydana getiriyor.

Assemble ise bu Tudor tiyatrolarını, çağımızda futbolun birleştirici ve heyecan verici yönüyle bir araya getirmeyi amaçlamış. Sahnede yer alan skor tabelası, sahneye işlenmiş olan saha çizgileri, statlardakini andıran oturma alanı sirkülasyonu gibi öğelerle bu ikilik yakalanmış. Bu yolla da izleyicilerin oyuna daha interaktif olarak katılımı amaçlanmış.

ThePlayingField-by-Jim-Stephenson-5-LoRes

Açık Strüktür
Ahşap strüktürün her iki tarafından da sürekli olarak açık bırakılan geniş kapıları, performans saatleri haricinde de yapının ziyaretçiler tarafından gezilmesini sağlıyor. Basit ve kullanışlı bir strüktürün hayata geçirilmesi için tek bir vinç kullanılarak strüktürel öğeler alana yerleştirilmiş. Sahnenin doğrudan zemin üzerinde konumlandırılması da bu basitlik fikrini güçlendirmiş. Çapraz çelik kirişlere takılan ahşap modüller sistemi strüktür çevresinde bir kolonat meydana getiriyor.

Fotoğraflar: Jim Stephenson