Tokyo merkezli tasarım ekibi Wonderwall tarafından tasarlanan Hyundai Card Seyahat Kütüphanesi Seul’de açıldı. Seyahat etme duygusunu canlandırmaya çalışan projede tasarım konsepti “merak yığını” olarak anlatılmış.

Önceden perakende satış yapan dükkanların olduğu bina giderek popülerleşen Gangnam caddesi üzerinde olduğu için yeniden işlevlendirilmeye karar verilmiş. Hyundai Card üyelerine adanan kütüphanede, “seyahat” teması esas alındığı için iç mekanda macera ruhu taşıyan ve farklı kültürlere erişimi sağlayan bir sirkülasyon kurgulanmış.

153f58505c07a80388e000634_hyundai-card-travel-library-wonderwall_1402_07-1000x666

Deneyim Odaklı Tasarım
Kütüphanenin içinde dolanmak ve mekanı deneyimlemek, bir seyahat algısı çağrıştıracak şekilde yorumlanmış. Bu sebeple mekanda yoğun “bilgi yığınları”, zeminden tavana kadar uzanan ve duvarları kaplayan kitap raflarının da dahil olduğu eşyalar ile dolu bir deneyim sergileniyor.

kutuphane

Geleneksel Malzeme ve Fütüristik Biçimler
Bir yandan geleneksel kütüphane tasarımlarına öykünen tasarımcılar ahşabı iç mekanın ve mobilyaların ana malzemesi olarak kullanırken bir yandan geleneksellikten uzaklaşarak iç mekanda kaleydoskopik ve fütüristik bir hava oluşturan biçimleri tercih etmişler. Genel mekan düzenindeki arada kalmışlık hissi veren ara mekanlar, seyahat sırasında deneyimlenen geçip gitme durumunu hatırlatıyor. Bu geçip gitme halinin sürekliliğini sağlamak içinse karmaşık odalar dizisi kurgulanmış. Geometrik desenli tavanda kent haritası ve hava fotograflarını anımsatan bir doku ve desen bütünü tasarlanmış.

5

Seyahat Kafe
Kütüphanede ayrıca okumak, atıştırmak ve bir şeyler içmek için bir kafe de bulunuyor.

İlk kattaki kafe dünyanın çeşitli yerlerinden getirilmiş sandalye ve koltuklara sahip. Farklı kültürlere ait sandalye tasarımlarının kafede eş zamanlı olarak kullanılıyor ve sergileniyor olması kütüphanenin seyahat deneyimine odaklanan temasına vurgu yapıyor. Kütüphanede 15.000′den fazla seyahat-mimarlık-fotograf temalı kitaplar, seyahat rehberleri, National Geographic dergisinin tüm koleksiyonu ve haritalar bulunuyor.

6

Fotoğraflar: Nacasa & Partners Inc.