École Boulle’den mezun olan Benoît Malta, iki ayaklı bir sandalye, kendini kapatan bir lamba ve tırmanarak erişebildiğiniz bir raf tasarladı. Bu ilginç çalışma, modern hayatın fiziksel etkinliği azaltmasını eleştirerek bu durumu değiştirmeyi amaçlamış.

Çok hareketsiz ve yerleşik yaşam biçimlerinin sebep olabildiği sağlık sorunlarını azaltmayı hedefleyen Benoît Malta ergonomi uzmanları ve fiziksel terapistler ile birlikte çalışarak üç adet ürün üzerine fikir geliştirmiş. Bu ürünler, çok tanımlı bazı ev hallerine dinamik eylemler katmayı deniyor.

Passive_Behaviours_by_Benoit_Malta_dezeen_784_7

Hareketsizliğin güncel hallerine bakarak Malta, bu durumu bugünün hastalığı olarak değerlendirdiğini söylüyor. Yaşam biçimimiz evrilerek vücutlarımız daha durağan bir hal aldı. Bu bağlamda evlerin ve çalışma alanlarının tasarımı özellikle rahatlık vurgusu ile birlikte düşünülür oldu. Bu sebeple Malta, projesini kabaca iyiliğimiz için “dayanılabilir rahatsızlık” olarak özetliyor.

Hareket için sandalye, lamba ve raf
Ev halindeki çeşitli hareketsizlikleri düşünerek kayın ahşabından üretilen sandalyeyi sadece iki ayaklı olarak tasarlamış. Sandalyede dengeyi sürdürmek için sürekli olarak oturma pozisyonunun ayarlanması gerekiyor. Bu açıdan sandalye farklı bir oturma ve kullanım sağlıyor, yani iki ayaklı sandalyedeki “rahatsızlık hali” kronik hareketsiz vücut duruşunu etkin bir şekle dönüştürmek için kullanılıyor. Dengede kalabilmek için vücut, sandalyenin bir uzantısı gibi davranmaya zorlanıyor. Bacaktaki kasları aktifleştiren sandalye kambur bir oturma biçiminin aksine dik bir pozisyonda olmayı teşvik ediyor.

Passive_Behaviours_by_Benoit_Malta_dezeen_784_4

Zanaatkarlar ile birlikte çalışan Malta, CNC makinasının da kullanımıyla sandalyenin şekillendiğini belirtiyor. Bunun dışında tasarlanan diğer ürün olan lamba da kayın ahşabından üretilmiş ve CNC makinasında kesilmiş. Uzun bir çubuğa benzeyen lambanın bir ucunda sırlanmış camdan bir disk bulunuyor. Lambanın anahtarı uzun ahşap kolun yatay bir pozisyona getirilmesi ile çalışıyor. Böylece LED ışık yanıyor ve parlak yüzeyli cam, ışığı yansıtıyor. Lambadaki sayaç sistemine göre ahşap kol belirli bir süre için yatay pozisyonda kalıyor ve kol yavaş yavaş dikey bir pozisyona geliyor. Bu durumda lambayı yakmak için kolu yeniden yatay bir pozisyona getirmek gerekiyor.

Üçüncü ürün ise diğerlerinden biraz farklı olarak sabit bir konumda duran raflar. Tırmanma tutacaklarına benzeyen küçük CNC kesim raflar, kullanıcının nesnelere ulaşırken gerinmesi için duvara yüksek bir konumda monte ediliyor.

 Fotoğraflar: © benoitmalta.com