Note Design Studio, Jordan Sullivan’ın “Ölüm Vadisi” fotoğraf serisinden ilham alarak Finefood restoran ve kahve dükkanının iç tasarımını gerçekleştirdi.

Finefood, Stockholm’ün güneyindeki Hammarby Sjöstad Caddesi’nde restoran ve pastane hizmeti veren bir yer. Note ekibi Finefood’un tasarımını düşünürken renk çeşitliliği, detaylar ve malzeme konusunda uzun süre araştırma yaparak olasılıkları keşfetmeye çalıştıklarını söylüyor. Jordan Sullivan’ın fotoğraf serisinde çarpıcı peyzajın, gün ışığının yumuşak renk çeşitliliği ve ince değişimleriyle şiirsel ve ilham verici bir yere dönüştüğünü gördükten sonra iç mekanın ana temasını belirlemişler. Doğanın bu değişimlerini yakalamaya çalışan tasarımcılar, mekanın tamamına hakim olan renk çeşitliliği sayesinde fotoğrafları yorumlamışlar.

FineFood_01_low

Kafe ve restoran
Kafe, öğle yemeği ve bistro olarak hizmet veren Finefood’un iç mekan tasarımındaki en önemli meselelerden biri karma kullanımın çözülmesi olmuş. Sabah yedide kahvaltı için gelenlerin istekleri ile akşam yedide bira içmeye gelenlerin beklentilerinin aynı mekanda çözülebilmesi mimarlar için işin özünü oluşturmuş.

FineFood_12_low

Mobilya ve dokuda minimallik
İsveçli bir tasarım stüdyosu olarak minimal anlayışa sahip kültürel miraslarından destek almayı tercih ettiklerini; bu sebeple temiz, yumuşak, sakin ve davetkar bir renk skalası kullandıklarını belirtiyorlar. Pastel renkler ve grinin tonları estetik olarak etkileyici ve dengeli bir  görsellik oluşturmuş. İç mekanda zeminde kullanılan geleneksel balık sırtı desenli karolar, zengin gri tonlu kayalık ve dağları temsil ediyor. Koyu yeşil mermerden çeşitli nüansları olan soluk yeşil ve somon kırmızısı ve turuncu ile zıtlık oluşturan turkuaza değişen renk paleti, dağdaki doğal ışığın yansımalarının bir yorumu. Malzemeler ise tipik İskandinav özellikleri gösteren hafif dişbudak kerestesi, pirinç ve doğal deri olarak belirlenmiş. Masalar, kanepeler ve raflar bu proje için tasarlanmış ürünler.

Fotoğraflar: © Note