Türkiye kıyılarındaki yazlık ortamına dair detaylı bir araştırma olan Yazlık: Şehirlinin Kolonisi, 5 Eylül’de SALT Beyoğlu’nda açılıyor.

Yazlık: Şehirlinin Kolonisi sergisi Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarında geçici dönemler için kullanımda olarak kendine has bir yaşantı oluşturan yazlıklara odaklanıyor ve söz konusu yazlık olgusunu kültüre has bir dönem icadı olarak inceliyor.

16 Kasım’a dek açık olan sergi kapsamında mimari, hukuki ve edebi kaynaklar temelinde yürütülen araştırmalar, yazılı belge, çizim, fotoğraf, film, maket ve mobilyadan oluşan çeşitli malzemeyle aktarılıyor. Salt Araştırma başta olmak üzere çok sayıda kurum arşivinden derlenen içerik, aile arşivlerinden seçkiler, güncel saha araştırmaları ve sanatçı işleriyle destekleniyor. Meriç Öner ile Alper Kurbak ve Bahar Akgün tarafından yürütülen araştırma, PATTU ekibi Cem Kozar ve Işıl Ünal’ın sergi tasarımıyla ve Kalebodur desteğiyle sunuluyor.

Sergide sunulan konular, “Kıyı”, “Ev” ve “Hafif” başlıklı konuşma programları ile Salt Yorumlama’nın hazırladığı atölyelerde detaylı olarak ele alınacak. Ayrıca, Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek “Bugün Günlerden Ne?” programında, 10 hafta boyunca her Perşembe günü farklı coğrafyalardaki tatil evlerine odaklı uzun metrajlı birer film gösterilecek.