Central Saint Martin’de bulunan bir iç koridoru daha iyi kullanabilmek adına geliştirilen bir proje kapsamında tasarlanan farklı boyutlardaki mobilyalar, farklı aktivitelere olanak sunarak koridora mekansal çeşitlilik kazandırıyor.

Küçükken masaların altında oturmak, oyun oynayacak yerler keşfetmek hep ilgi çekici gelmiştir. Yetişkinler gibi masanın etrafında oturup üst yüzeyinden faydalanmaktansa altında oturup, masanın ilgi görmeyen kısımlarında olmak daha gizemlidir çünkü. Londralı mimarlık stüdyosu Featherstone Young Architects çocukluk anılarından mı etkilenmiştir bilinmez ama Central Saint Martin’in sanat enstitüsünün atriyumuna farklı ve abartılı boyutlardaki taşınabilir bir mobilya serisi tasarlamışlar. Esnek çalışma mekanları oluşturan bu mobilyalar enstitünün merkezine çıkan geniş, iç sokağı daha iyi kullanmak için yapılan projenin bir parçası olarak ortaya çıkmış.

Central_St_Martins_Tables_project_by_Featherstone_Young_Architects_dezeen_468_101

Boy Boy Masa Ailesi
Mimarlardan Sarah Featherstone proje hakkında “insanların atriyumu sosyalleşme, buluşma veya çalışma mekanı olarak kullanmaları için teşvik edici bir mobilya ya da enstalasyona ihtiyaç vardı, orantısız ölçek, enerji ve ışık eksikliği bunun yapılmasını pek mümkün kılmıyordu.” sözlerini dile getirmiş. Ve tasarım ekibi hem personel hem öğrenciler tarafından kullanılabilen öğretme alanlarından film gösterimine dek çeşitli imkanlar sağlayan taşınabilir masa fikriyle ortaya çıkmış. Kasnaklar üzerine oturtulan masalar kodlanmış üç renk halinde bulunuyor. Küçük masalar, büyükler kullanımda olmadığında onların içerisinde saklanabiliyor. Hepsi aynı oran ve tasarımda olan masalar bir çeşit peyzaj yaratırken renk kodlarıyla atriyumdaki yeni mobilyalara benzerlik ve uyum sağlanmış. Her bir takımın en büyük parçası sarı aileden dört metre yüksekliğindeki masa, diğer iki gruptaki en büyük birimler ise iki ve bir buçuk metre yüksekliğinde.

Central_St_Martins_Tables_project_by_Featherstone_Young_Architects_dezeen_468_151

Dev Masanın Altında Toplantı
40 kişiye kadar oturma kapasitesine sahip en büyük masanın içerisi, perdelerle film gösterimi için uygun bir alana dönüşebiliyor. Orta boyuttaki mobilyalar ise düşey ekran panelleri ile  küçük sunumlar ve 10 kişiye kadar olan toplantılar için ideal bir mekan haline geliyor. Ayrıca en büyük masanın üzerinde, bir etkinlik gerçekleşeceği zaman motorlu bir anahtarla kontrol edilen bir pop-up lamba bulunuyor. Büyük masaların alt yüzeyleri aynı zamanda atriyumdaki altyapı eksikliğini telafi ediyor. Masaların ayakları ve alt yüzeylerinde aydınlatma, güç prizleri, projektörler, ekran panelleri, yön işaretleri ve bir şeyler asmak, ürünleri ve öğrenci işlerini sunmak için kancalar yer alıyor.

Central_St_Martins_Tables_project_by_Featherstone_Young_Architects_dezeen_468_161

Fotoğraflar: © Featherstone Young Architects