Yeni mezun tasarımcı Moritz Putzier, çok amaçlı ahşap bir mutfak masasının ortasına gaz kaynağı yerleştirerek yemek yapmayı çok daha eğlenceli ve etkileşimli bir hale getirdi.

Moritz Putzier, yemek pişirme masasını tasarlarken güncel mutfaklarda kullanılan bütün elektronik aletleri ve “süslü” mutfak gereçlerini kaldırarak yemek hazırlama eylemini sosyal bir ritüele dönüştürmek istemiş. Bu bağlamda yemeğin pişirilmesinden öte, iyi bir deneyimin yaratılmasına odaklandığını belirtiyor. Bu yüzden yemek pişirmenin geleneksel ve özgün değerleri, şimdiki zamana yorumlanmış. Biraz katı olarak kabul ettiği mutfak alışkanlıkları yerine pişirme ve yemenin yeni bir yolunu keşfetmek üzere masayı tasarlamış.

Cooking_Table_by_Moritz_Putzier_dezeen_784_4

Çok Amaçlı Kullanım
Putzier, yemek hazırlama ve pişirme, yemek yeme, ders çalışma gibi farklı amaçlar için kullanılabilecek olan esnek karakterli bir masa yüzeyi tasarlamış. Sağlam bir meşe ahşabından üretilen masa yüzeyi beyaz renkli ayaklar üzerine oturuyor. Masa için özel olarak tasarlanmış tabureler ile masanın çevresine oturulabiliyor.

Masa için tasarladığı oturak, biraz yüksek bir tabure ile ince formlu oturma bankının birleşimini çağrıştırıyor. Biraz alışılmışın dışındaki bu form, daha eğlenceli kullanımlara imkan veriyor. Yemek hazırlarken oturmak ya da yaslanmak isteyenler için çok kullanışlı olması gözetilmiş.

masa1

Gizli Ocak
Masa yüzeyi, iki yana çekilerek gizli bir hattı açığa çıkarıyor. Bu hat boyunca metal gaz ateşleyicileri ve ocak aparatları masaya eklenebiliyor. Böylece masanın istenilen yerinde yemek pişirilebiliyor. Üstelik ocak sayısı da kullanıcıların ihtiyacına göre ayarlanabiliyor. Ortasında boşluk olan seramik bir kase, masayı ateşten korumak için ateşleyicinin etrafına konuyor ve metal bir destek ise kasenin üzerine gelerek tencereyi tutuyor. Ocak aparatları ile birlikte tasarlanan kaseler de malzeme uyumluluğu sağlıyor. Seramik kaseler meyve-sebzeyi saklamak için tasarlanmış. Ahşap kapakları ise aynı zamanda kesme tahtası olarak kullanılabiliyor. Mekanla ve nesnelerle esnek bir etkileşim kurulmasını isteyen tasarımcı pişirme, yeme ve sosyalleşme gibi eylemleri de aynı şekilde iç içe geçirmiş.

Cooking_Table_by_Moritz_Putzier_dezeen_784_16

Yemek masası tasarımı Putzier’in diploma tezinin bir kısmını oluşturmuş. “Yarına Dönüş, Zamanla Değişen Yemek Kültürü” isimli tezi, Belçika’daki Biennale Interieur 2014′de sergilenecek.

Fotoğraflar: © Caspar Sesslar