Olafur Eliasson ilk kişisel sergisinde Danimarka’da bulunan Louisiana Modern Sanatlar Müzesi’ni toprakla doldurarak müzeye İzlanda’nın peyzajını taşıyor. 

Olafur Eliasson, Danimarka’nın prestijli mekanı Louisiana Modern Sanatlar Müzesi’nde arazinin mimari bağlamıyla ilişkilenen bir sergiye yer veriyor. Yaratıcılık kariyerindeki diğer pek çok sergisi gibi galeriyi bir mekan olarak kullanıp, tematik olarak sanatsal çalışmasıyla bağlayarak özgün bir çalışma ortaya çıkarıyor. Eliasson, ilk kişisel sergisi olan Riverbed’de bölgenin doğal yapısını müzenin içine taşıyor. Riverbed, doğa, mimari ve müzeyi karakterize eden sanat arasında özgün bir bağlantıyı temel alıyor.

CF017118

İçeri ve dışarı, kültür ve sahnelenmiş doğa, akışkan ve süreksiz oluşu arasında geçiş ve ziyaretçinin müze boyunca ilerlemesi ana meseleyi oluşturuyor. Sergi, yürümek üzerine fakat aynı zamanda mimari ve kurumsal bir çerçevenin kullanıcılar için nasıl bir oyun alanı kurabileceği hakkında daha temel sorulara dokunuyor. Eliasson’ın sergisi müzeye, kendimize ve dünyaya dair bakışımızın bir iyileştirmesi niteliğinde. Sergi, 4 Ocak 2015’e kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Daha ayrıntılı bilgi için tıklayın!

olafur-eliasson-riverbed-louisiana-museum-designboom-07

Fotoğraflar: © Anders Sune Berg, Louisiana Modern Sanatlar Müzesi