Bükreşli tasarımcı Dragos Motica’nın hayata geçirdiği, kullanıcıların betonu kırarak formunu kazandırdığı beton lamba, tasarım ile kullanıcı arasındaki sınırları yeniden düşündürüyor.

Romanyalı mobilya markası Ubikubi için Dragos Motica’nın tasarladığı Slash lamba, kullanıcıların satın aldıkları ürünle olan etkileşimi üzerine yeni bir deney öneriyor. Betondan sarkıt lamba Slash’ı, içinde bir taşın da olduğu huş kontrplak ambalajıyla alıyorsunuz. Bu taş, kendi ışığınızı elde etmek için betonu kırmanıza yardımcı oluyor ve sizin de elinizde sadece size özgü bir forma sahip kişiselleştirilmiş bir lambanız oluyor.

Slash-lamp-by-Dragos-Motica_dezeen_468_0

Mantar, Beton, Halat
Çelik bir ağa sarılı silindirik beton gövdeyi, istediğiniz ışık seviyesine göre kırdıktan sonra yüksekliği ayarlanabilir bir şekilde tavana monte edebiliyorsunuz. LED ampullerin mantar yüzeyle sonlandırılarak bir halatla tavandaki çıkrık sistemine bağlandığı Slash, gemici detaylarıyla da bütüncül bir tasarım sunuyor.

Slash-lamp-by-Dragos-Motica_dezeen_468_2

Kırmak ya da Kırmamak
Tasarımcısı Motica’ya göre lambayı satın alanlar, onu kırarak eşsiz bir objenin tasarımcısı haline geliyorlar; eğer kırmamayı tercih ederlerse de herkeste olan seri üretim bir nesneye sahip oluyorlar. Motica’ya göre bu ikisi arasındaki seçim oldukça kişisel. Bu gibi paradokslarıyla Slash lamba seri üretimle tekil nesne, tasarımla kullanıcı, yapmak ile bozmak karşıtlıklarına dair ezberlerimizi bozuyor.

Slash-lamp-by-Dragos-Motica_dezeen_468_3

Slash’in tasarım ve kullanım videosu

Slash Lamp by Dragos Motica from Dezeen on Vimeo.

 

Fotoğraflar: Bogdan Botofei