Roee Magdassi, çeşitli hayvan bedenlerini soyutlayarak oluşan yeni formları üç farklı mobilyanın tasarlanmasında kullandı.

Tre isimli mobilya koleksiyonu, rahat bir okuma mekanında ihtiyaç duyulabilecek olan koltuk, sehpa ve masadan oluşuyor. Koleksiyonun kavramsal yaklaşımı, çeşitli hayvan morfolojilerinin giderek soyutlanarak olası mobilya formlarının keşfine dayanıyor. Üç mobilya tekil olarak ya da birlikte okuma alanı oluşturacak şekilde kullanılabiliyor.

Magdassi, formun soyutlanarak basite indirgenmesi sürecinde hayvan figürünün neredeyse yok olarak renkli lekelere ve izlere dönüştüğünü açıklıyor. Farklı form seçeneklerine ulaşmak ve mobilya olasılıkları için kullanmak üzere eş zamanlı olarak uzun-ince, büyük-şişman ya da zayıf hayvanlar seçerek çalışmış.

Tre_by_Roee_Magdassi_dezeen_784_11

Goril Ayı Flamingo Zürafa

Koltuk, ayakları dışında üç parçanın birleşiminden oluşuyor. İlginç boyutlardaki parçalara sahip olan koltuğun sırt bölgesi, oturma kısmına göre daha geniş. Koltuğun bu özelliği, gorillerin ve ayıların daha hantal gözüken üst bedenlerinden esinlenerek geliştirilmiş. Ayaklar ve gövde meşe ahşabından üretilmiş. Döşemelik kumaşla kaplanan gövde kısmı paslanmaz çelikten düğmeler ile donatılmış. Okuma lambası ise zürafa, flamingo ve devekuşunun uzun ince bacaklarından ilhamla gelişmiş. Alüminyumdan üretilen gövdesi, iletken özellikleri sayesinde dokunarak ışığın azaltılmasına olanak sağlarken lambadaki küçük LED ampulün ısısının etkili bir şekilde azaltılmasını da sağlıyor. Lambanın alüminyum barları kesilerek birbirine kaynaklanmış ve eğimli tabanı meşe ahşabından yapılarak lamba, koltuk ve sehpa arasında görsel bir ilişki kurulması istenmiş. Sehpa tablası, tek parça meşe ahşabının CNC makinasında kesilmesiyle yapılmış. Üzerinde yer alan küçük bir tepsi gibi olan pembe platform ise tabladan dışarı uzanacak şekilde konumlandırılmış. Tablanın tümsekli ve çukurlu olan alt kısmından ise üç adet ayak çıkarak sehpayı taşıyor. Küçük tepsi ve alt kısmı pembeyken bacaklarının siyah olması böceklere yapılan bir gönderme olarak yorumlanmış.

Madgassi, üç mobilyanın da birbirinden farklı gözükmesi için farklı hayvan grupları ile çalıştığını açıklıyor. Bu sırada tüm mobilyaların uyumlu bir mekan oluşturmasını da gözetmiş. Okuma alanını, gerçek hayattan uzaklaşıp farklı dünyalara dalınan, sessiz ve özel bir mekan olarak tarif eden tasarımcı, uyumun bu yüzden önemli olduğunu ekliyor.

Tasarım sürecini anlatan eskizler ile mobilyaları “terbiye eden” tasarımcının videosuna bu linklerden ulaşılabilir:

http://www.youtube.com/watch?v=mefmPydwNkg

http://www.youtube.com/watch?v=OcFCA-9cDoI

 

Yazı. Güzin Öztok

Fotoğraflar: © www.magdassi.com