Tasarımcı Marlene Huissoud arıların ve ipekböceklerinin ürettiği maddeleri obje ve mobilya serisi üretimlerinde kullanıyor. Malzemeye ulaşımın zorluğu düşünüldüğünde şaşırtıcı bir tercih olarak gözüken fikir, uygulama tekniği açısındansa ilginç.

Ailesi arı yetiştiricisi olan Marlene Huissoud, doğal süreçler sonucu ortaya çıkan bazı ufak kaynaklardan yararlanarak “Böceklerden” (From Insects) serisini tasarladı. Böceklerden faydalanma fikrini tasarım uygulamalarında çalışan Huissoud, insan yapımı nesnelerin gelecek tasvirleri üzerinden bu fikri geliştirdiğini belirtiyor. Gelecekteki beslenme ihtiyaçlarının giderilmesi ile ilgili olarak çalışan bilim insanları, böceklerin yemek üretimi için potansiyelini keşfederken tasarım sürecinde nasıl kullanılabilecekleri sorusu Huissoud için önem kazanmış. Fakat uygulamada tercih ettiği yöntemde arıların ve ipek böceklerinin ürettiği maddeleri kullandığı için malzemenin azlığı ve ulaşılabilirliği göz önüne alındığında yaklaşımı biraz şaşırtıcı kalıyor. Huissoud, tasarım sürecinde kullanılabilirliği henüz keşfedilmemiş olan ve aslında çeşitli ilginç özelliklere sahip malzemelere dikkat çekmek için projeyi başlattığını belirtiyor. Öte yandan böyle bir malzeme tercihi ile insanların, böcekler için olan algısını da belki etkileyebileceğini düşünüyor.

bee

Propolis ve Cam Üfleme Tekniği
Kullandığı ilk madde, bal arılarının çeşitli bitkilerden aldıkları özleri kullanarak ürettikleri, kovanın yalıtımında ve iç temizliğinde kullandıkları propolis olmuş. Balmumu, balsam, reçine, polen, temel yağlar gibi bileşenlerle karma bir yapıda alınan propolisi saf bir malzemeye dönüştürmek için ısıtma işlemiyle maddeler birbirinden ayrılmış. Arı kovanı çerçevelerinden bal alabilmek için arı yetiştiricileri her yıl propolis maddesini bir miktar atmak zorunda kalıyor. Her bir kovandan her yıl 100 gramdan az propolis atılıyor. Miktarın oldukça az olması nedeniyle Huissoud, değerli ve eşsiz bir malzeme ile çalıştığını belirtiyor. Bu sebeple ürettiği nesnelerin de bir o kadar değerli olduğuna vurgu yapıyor.

insecta

Propolisin rengi arıların beslendiği bitki kaynaklarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Huissoud, tasarımlarında kauçuk ağacının sağladığı siyaha yakın tonlardaki rengi kullanmayı tercih etmiş. Venedik’e ait pek çok eski üretim tekniğini çalışan tasarımcı propolisten uzun şeritler elde edebilmiş, fakat yine de bu uzun şeritler oldukça kırılgan bir yapıda kalmış. Propolis malzemesi cam ile benzer özellikler gösterdiği için zanaatkarlarla çalışan Huissoud, geleneksel cam üfleme ve kazıma teknikleri ile deneyler yapmış. Pek çok denemenin ardından temel cam üfleme tekniğinin propolisin işlenmesi için en uygun yöntem olduğu sonucuna ulaşmışlar.

frominsects17

İpek Zamkı Kağıdı
Tasarımcı, öte yandan ipek böceği kozalarından elde edilen bir malzeme ile de çalışıyor. Kozalar parçalarına ayırdıktan sonra kozayı bir arada tutan yapışkan madde olan ipek zamkı (sericin) nemlendirme ve ısıtma işlemlerinin ardından kağıt benzeri bir malzemeye dönüşüyor ve böylece yeniden kullanılabiliyor. İpek zamkından üretilen kağıdın daha dayanıklı olması için propolis ile cilalanması gerekiyor. Huissoud, elde edilen yeni malzemenin mobilya, moda ve yüzey tasarımı gibi alanlarda kullanılabileceğine dikkat çekiyor.

frominsects20-1024x652

Huissoud, propolisten ürettiği vazo gibi küçük nesnelere ağaç dallarına benzeyen bir şekil vererek üzerine desenler kazımış. İpek kağıdını lamba, komedin, halı benzeri küçük eşyalara dönüştürmüş. Malzemeyi elde etmenin zorluğu göz önüne alındığında ilginç bir noktada duran tasarım fikri aslında üretim teknikleri açısından ilgi çekici. Öte yandan malzemenin ve onun işlenme tekniğinin daha şaşırtıcı ürünler ortaya çıkarması beklenebilir, fakat yapılan denemeler biraz olasılıkları keşfetmekten uzak kalmış gibi görünüyor.

Üretim sürecini gösteren kısa videoya buradan ulaşabilirsiniz: https://vimeo.com/100896940

Fotoğraflar: © www.marlene-huissoud.com