Polonya’nın  Chróścice şehrinde konumlanan anaokulunda, çocukların kişisel gelişimleri dikkate alınarak her yaş grubunun sahip olduğu farklı özellikler tasarımı etkileyen en büyük unsur olmuş. 

Çocukların çevresinde olup bitenler onların gerçeğini yaratır, bilgi dağarcıklarını etkiler ve belli becerilerini geliştirmek için teşvik eder. Ve tüm bunlar onları mutlu kılar. Anaokulu da bu noktada bir rehber görevi görerek öğrencilere çevreyi anlamaları için hassas bir şekilde yardımcı olur. Normal bir çocuğun sağlıklı gelişimi için bağımsız olması ve kendi kendine bir şeyler yapabilmesi gerektiğini düşünen PORT, projede çocukların yaşlarıyla beraber gelişen ilgi alanlarının evrelerine saygı duyarak işlev ve malzemeleri bina çevresinde mantıklı ve doğal bir sıralamada dağıtmış. Çocukların dünyayı keşfetmek ve kişiliklerini şekillendirmek için beş duyularını kullanıp, çevrelerinde dikkatlerini etkileyen her şeyi kavramalarından dolayı her bir mekanın tasarımı üzerinde ayrıntılı olarak düşünülmüş.

Chroscice-kindergarten

Renkli Odalar ve Eğlenceli Dönüşümler
Açık ve samimi mekanların çeşitliliği, tek seferde aşırı bir eğlenceye sonrasında ise aynı şekilde sakin bir dinlenmeye olanak sağlıyor. Çocuklar, günlük yaşam objelerinin masal ortamlarına dönüşmesinden etkilenirken mantar pano ve tebeşir tahtası kendilerini ifade etmeye yardımcı oluyor. Bir anlığına sıradan elemanlar hayal dünyası oluyor. Duvar, hayvanlarla canlı çayırlıklara, askılar çocukların boylarında renkli çiçeklere, ulaşım sihirli tünele ve küçük odalar şekil oyunlarına dönüşüyor.

9

Odalar, yaş dağılımlarının ihtiyaçlarına göre şekillenmiş. Turuncu oda, yaşı en küçük olan çocuklar için yeryüzünün renklerini kullanıyor. Dokunma, denge ve ağırlık duygusu ile keşfetmek için davetkar bir atmosfer yaratıyor, maddenin anlaşılmasına yardımcı oluyor. Yaşça biraz daha büyük olanlar için yeşil oda, doğal çevreyi yansıtıyor. Bahçeye olan açılımlar ise doğal hayatla, kuş yuvalarıyla ve kelebek bahçeleriyle iletişim kurulmasını sağlıyor. Yaşı en büyük olan çocuklara hitap eden mor oda ise kültür ve sanat dünyasını tanıtıyor ve tat alma hissini geliştirmek için yaratıcılığa teşvik ediyor.

7

Tasarım ekibi “Polonya’nın güneyinde küçük bir kasaba olan Chróścice’deki çocuklar, dünyayı keşfetmeye çalışacaklar. Doğa, doğal hayat, ekoloji hakkında bilginin yanı sıra kültür de kazanacaklar. Ruhlarını, kalplerini ve bedenlerini geliştirecekler. İlk arkadaşlıklarını ve ilişkilerini kuracaklar. Bu yapı, kendilerini güvende ve değerli hissetmelerine yardımcı olacak ve özgüvenlerini kazandıracaktır.” sözleriyle böyle bir yapının aslında küçük yaştaki çocukların gelişiminde ne kadar etkili olduğunu ifade ediyor.