Erik Olovsson ve Kyuhyung Cho tarafından tasarlanan Room koleksiyonunda geometrik boşluklu bloklar çeşitli şekillerde bir araya getirilerek farklı heykelsi tasarımlara dönüşüyor.

Raf sistemleri genellikle yatay ve dikey elemanların bir araya gelerek kare ya da dikdörtgen şekilli boşluklar oluşturduğu, içine konulan pek çok nesnenin şekline, özelliğine dikkat etmeden sadece dış kabuğunun görünüşüne önem verildiği mobilyalar olarak karşımıza çıkıyor. Stockholmlu tasarımcılar Erik Olovsson ve Kyuhyung Cho, bu yaygın kullanıma karşın, nesneler için odaları olan mobilya yaratmak adına ürün ve mekan arasında farklılaşan ilişkiyle ilgilenmişler. İstiflenebilir akşap bloklara farklı şekillerde boşluklar açarak çeşitli nesnelerin gösterimi için uygun alanlar yaratan esnek raf ünitesini oluşturan ikili, Room koleksiyonuyla nesnelerin her daim dikdörtgen biçimli bir mekan içerisinde olması gerektiği varsayımını sorguluyor.

Modüler Tasarım
Room koleksiyonu 25 adet geometrik boşluklu bloktan ve alçak bir sehpadan oluşuyor. Birimlerin karıştırılıp eşleştirilmesiyle ister uzun, alçak bir raf ister yüksek bir dolap yapılabilirken ortaya çıkan kompozisyonlar her durumda heykelsi bir görünüme sahip oluyor. Tasarımcılar, insanları serbest bırakıp sadece bir kaç parçayla ya da bütün takımı raf olarak kullanarak kendi özgün kompozisyonlarının keşfini amaçlamışlar. Koleksiyon, mimarlıktan esinlenmiş ve nesneler için odalar gibi davranan bir mobilya üretmeyi arzulamış. Pek çok farklı boşlukları olan koleksiyon, cesur ve alışılmadık bir şekilde, her nesneye kendi odasını vererek odak oluşturuyor.

Nesneler İçin Odalar
Her blok çeşitli büyüklük ve şekiller yaratılarak özel olarak bir nesneden etkilenmiş. Şaraplar için yuvarlak, telefonlar, tabletler ve laptoplar için zikzak veya açık bir kitap için tepeli boşluklar oluşturulmuş. Her blok, bir nesne için bir şekilde davetkar olup, sınırsız bir kompozisyon imkanı sunuyor. Raf sistemi, nesnelerin özelliklerini geliştiriyor ve ürün ve mekan arasındaki etkileşimi vurguluyor. Kontraplaktan yapılan Room, mat vernikle cilalanmış. Doğal ahşap dokusuyla sıcaklık ve yumuşaklık katılmak istenmiş. Mat vernik cila, yansımadan daha az etkilenmiş ve ahşabın tanelenmesine ve yumuşak bir şekilde sunulması için şekillenmesine imkan sağlamış.

Yazı: Şule Kurşuncu
Fotoğraflar: © Gustav Almestål