Het Nieuwe Enstitüsü’nün ev sahipliğini gerçekleştirdiği Rotterdam’daki “Wood: The Cyclical Nature of Materials, Sites, and Ideas” sergisi ahşabın ve ormanların kültürel anlamlarını keşfediyor. Sergi, politik ve sosyal dinamiklerle ahşabın döngüsel tarihinden besleniyor.

“Wood: The Cyclical Nature of Materials, Sites, and Ideas” sergisinin küratörlüğü Dan Handel’e, tasarımı ise Jannetje In’t Veld ve Toon Koehorst’a ait. Sergi için yapılan araştırmada ormanların kültürel hayal gücü üzerindeki önemi üzerine odaklanılmış. Ormanların hem doğanın somut bir parçası olması hem de ekonomik döngülerin gerçekleştiği insan yapımı üretimsel bir araç olması serginin irdelediği konuyu oluşturuyor.

Ahşabın zengin hikayesi farklı coğrafi, tarihi ve kültürel bağlamdaki tasarım nesneleri ve mimari projeleri referans alarak tartışılıyor. Örnekler arasında Alman otoyolu, İkea mobilyaları, Çernobil Nükleer Santrali’nin çevresindeki zarar görmüş ormanlar ve Milton Friedman’ın Kalem’i bulunuyor.

“Yapay ve bozulabilen” şehirden farklı olduğu için orman, romantik bir yaklaşımla insanlığın huzur ve uyumu bulabileceği yer olarak algılanabiliyor. Öte yandan bir üretim fabrikası olarak da kullanılıyor. 10 Ağustos’a kadar açık olan sergi, bu iki yaklaşımı inceleyerek insan ve ormanın karmaşık ilişkisini düşündürüyor.

Daha detaylı bilgi için tıklayın!

Küratöründen serginin hikayesi…

Dan Handel on Wood from Het Nieuwe Instituut on Vimeo.

 

Yazı. Güzin Öztok

Fotoğraflar: © Hands Heldenbrand, Austin Granger