Oto Architects ekibi Fogo Adası’ndaki doğa parkının giriş binasını tasarladı. 1800 metre yükseklikteki bir yanardağ kraterinde yer alan doğal park, yaklaşık 1200 kişinin yaşadığı bir köye komşu olarak zorlu bir peyzaja sahip.

Fogo Ulusal Park Ana Giriş Alanı, Pasifik Okyanusu’ndaki Cape Verde’de zorlu doğal koşullar altında, sınırlı bir alanda çoğunlukla tarımla uğraşan halkın yaşadığı bir bölgede yer alıyor. Proje korunmuş bölgenin kimliğinin belirginleştirilmesi ve bölgede yaşayan halkın yeni park yönetimi ile ilişkisini artırmak amacıyla geliştirilmiş. Oto Architects isimli ekibin tasarladığı projede kültürel ve rekreasyonel etkinliklerin çoğalması için çalışıldığı belirtiliyor. 3200 metrekarelik binada yer alan çalışma mekanları korunan alanın iyileştirilmesi için katkı sağlayan ve bölgenin yönetiminden sorumlu olan teknisyenler için tasarlanmış.

fogo-ulusal-parkı-girisi-oto-architects-2

Doğanın İçinde Kaybolan Bina
Dünya mirasları listesine girme potansiyeline sahip adanın volkanik dağ ve krater ile anılan doğal peyzajından etkilenen projede temel fikir binanın peyzajdan çıkan ve peyzajın da binadan çıkan bir karakterde olmasına dayanıyor. Bu sebeple giriş binasının tamamı rampalardan ve ara mekanlardan oluşuyor diyebiliriz. Duvarların tanımladığı bir mekana dönüşen binada aynı zamanda yola dönüşen çatı, farklı yoğunluklarda gölge de sağlıyor. Yerel kuşları korumak için gece olduğunda çok parlak ve doğrudan ışık ile aydınlatmadan kaçınılmış.

fogo

Doğal parktaki bitkileri temsilen birer örnek olarak bina çatısına yerleştirilen bitki türleri buradan binanın dışına ilerleyen bir rotada devam ediyor ve doğal peyzaj ile birleşiyor. Bina, kültürel ve idari alan olarak iki kısma ayrılmış ve kültürel alanda açık ve kapalı oditoryum, kütüphane, teras bar; idari alandaysa toplantı odaları, ofisler, laboratuvar ve teknik odalar düzenlenmiş.

Yerel Kaynaklardan Beslenmek
Yerel kaynakların azlığının verdiği zorlukları tasarımsal bir parlak fikre çevirmek isteyen mimarlık ekibi, yerel malzeme ve teknikleri binanın inşasında kullanmış. Enerji tasarrufu sağlamak için güneş enerjisi panelleri ana kaynak olarak kullanılmış. Binaya verilen su, yağmurlu mevsimlerde depolarda biriktirilen su ile sağlandığı için çatıda yağmur suyu toplama sistemi yer alıyor ve su binadaki depolara aktarılıyor.

fogo2

Adanın sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda kalkınması için tasarlanan proje, doğal park ile birleşerek bu amaçların uygulanma sürecine katkı sağlıyor. Çevresel faktörleri göz önüne alarak gelişen proje, mekana uyumlu bir şekilde entegre oluyor ve içinde bulunduğu peyzajın etkileyici varlığını ziyaretçilere hatırlatıyor.

Yazı: Güzin Öztok
Fotoğraflar: © FG+SG – Fernando Guerra, Sergio Guerra