Pastello Çizim Hareketi (Pastello Draw Act) alışılmış çizim araçlarını ve süreçlerini yeniden hayal etmemizi isteyen bir iş. Çizim Hareketi’nde çocuklar bedenlerini kullanmaya teşvik ediliyor, pastel boya küreleri ve farklı pek çok pastel boya aletini kullanarak kafaları, ayakları, elleri ile çizim yapmayı deniyorlar. Tasarımcılar çocukların eğlenceli deneyimler kazanmasına ve farklı yöntemleri denemeye açık bir yapıda olmalarına odaklanarak mekanı ve boyaları geliştirdiklerini belirtiyor. Malzeme, yüzey ve boyama eyleminin farklılaşmasıyla projenin çocuklarda yeni bir algılama geliştirmesi hedeflendiğinden tasarımcılar çocukların alışılmış “rahat” dünyadan ayrılarak eylemci bir karaktere bürünmesini istemişler.

pastello-mekan-1

Küresel Kalıplar ve Boya Çubukları
Pastel boya ya da mum boyanın İtalyanca karşılığı olan kelimeden türetilen “pastello” projenin ana malzemesi. İçeriğinde bal mumu bulunduğu için pastel boyalar eritilip kalıplara dökülebiliyor. Tasarımcılar bu özellikten faydalanarak küre şeklinde olan kalıplar kullanmış. Bu sebeple şekerleri ve gezegenleri çağrıştıran pastel ve mum boyalar yeni boyama araçları olarak mekana yerleştirilmiş. Bu süreçte yerel bir pastel boya fabrikası ile de birlikte çalışmışlar. Boyaları kalıba dökmenin haricinde bazı nesneleri erimiş boyaya batırarak da yeni araçlar üretilmiş. Ayakkabı gibi giyilen ve altında küre şeklinde dört adet pastel boyanın bulunduğu boyama takunyaları Çizim Hareketi’nin en eğlenceli ve harekete teşvik eden parçası olabilir. Boyama takunyalarını giyen çocuklar yere uzanarak ayaklarıyla duvarları boyuyor.

pastello-mekan-15

Boya Hareketine Çağıran Mekan Öğeleri
Mekan ve mekandaki yüzeyler fiziksel ve yaratıcı edimin bir parçası olarak galeride yer alıyor. İç mekan tasarımı, grafik tasarım, ürün tasarımı gibi alanları bir araya getiren proje, mimarların çok disiplinli bir ekip olarak yaratıcılıklarını da yansıtıyor. İşlevsel bir çıktı olarak değerlendirilmesinin haricinde mizahi bir dile de sahip olan tasarım kurgusu, estetik olarak da etkileyici olarak yorumlanıyor. İç mekan temel olarak üçe bölünmüş ve her bir alanda farklı bir boyama deneyimi için çalışılmış. Beden Boyaması alanında çocuklar kafalarına pastel başlıklar giyerek ya da ayaklarına boyama takunyalarını geçirerek boya yapıyor.

pastello-mekan-3

Merkezi alanda ise  çocuklar kartonları renkli boyalar ile kaplanmış kontrplak heykellere sürmeye teşvik ediliyor. Üçüncü alanda dairesel bir oturağın içindeki dokuz kiloluk pastel küreler yuvarlanıyor ve sarkaç haline getirilmiş küçük kürelerle duvarlar boyanıyor. Bunun dışında merkezi alanda birlikte çalışmak için üzerinde boyaya batırılmış nesnelerin ve kağıtların yer aldığı büyük bir boyama masası bulunuyor. Duvarlar boyanabilsin diye beyaz olarak bırakılmış ve farklı boyama araçları yeterli hareket alanı kalacak şekilde mekana yerleştirilmiş. “Kafanızla Boyayın” yazan bir odada ise yerden ve duvardan çıkan boyama panelleri bulunuyor. Bir yandan özgürleştirici hareket teşvik edilirken bir yandan mekansal kurguyla çocukların nereyi boyamaları gerektiği yerdeki ve duvardaki göstergeler ile sağlanıyor. Öte yandan kontrplak heykeller oldukça tanımsız araçlar olarak tasarlandığı için çocukların onları nasıl kullanacağını keşfetmesi gerekiyor.

pastello-mekan-13

Çocukların eylemleri bir çeşit spor, performans ya da rastlantısal beden dışavurumları olarak değerlendirilebilir. Üretilen bütün resimler duvarda ve kağıtlarda kalarak sergilenmeye devam ediyor. Böylece sürekli değişen bir resim sergisi de oluşuyor.

Mathery Studio’nun boyaların üretim sürecini gösteren videosu

PASTELLO Draw Act for NGV from Mathery on Vimeo.

Yazı: Güzin Öztok
Fotoğraflar: © Selina Ou