Fransız tasarımcı Grégoire de Lafforest, Galeri Gosserez için özel olarak tasarladığı Exo koleksiyonunda hayvanların dış iskeletinden etkilenerek, mobilyaların strüktürlerini ön planda tutmuş.

Mobilyaları ayakta tutan strüktür, büyük çoğunlukla ikincil planda kalan, genelde gizlenmesi gerekli bir unsur olarak görülen, tasarıma dahil edilmeden varlığını sürdüren bir yardımcı eleman. Gregoire de Lafforest gardırop, yemek masası ve sehpadan oluşan Exo koleksiyonuyla, var olan bu anlayışın dışına çıkmış. Lafforest, dış iskelet anlamına gelen “Exoskeleton”u referans aldığı bu seride, böcekler ve yumuşakçalar gibi pek çok omurgasız hayvanın onları koruyan ve anatomik özelliklerini taşıyan dış kabuğundan yola çıkarak mobilyaların iskeletlerini yeniden yorumlamış. Başrolü, mobilyaların genellikle gizli olan veya ikincil olarak değerlendirilen öğelerine vermiş.

acik-striktur1

Zıt Karşılaşmalar
Mobilyanın temelini oluşturan strüktür, belirgin ve çevreleyeci bir şekle getirilerek ana tasarıma dönüştürülmüş ve ürüne şeklini veren estetik bir eleman olmuş. Böylece aksesuar olarak kullanılan bir eleman başlıca unsur haline gelmiş. Mobilyanın durağanlığını, sağlamlığını ve dengesini sorgulatmak amacıyla tasarımcı, küp, silindir ve küre gibi temel ve yalın hacimlerle, havai ve karmaşık mimarlık arasında görsel bir çatışma düzenlenmiş. Bu durum, seriye ait sehpa, yemek masası ve gardırobun görünüşlerine bir hafiflik ekleyen metal çerçeve aracılığıyla sağlanmış. Birbirini tamamlayıcı zıtlıklar arasındaki bu gerginlik, mobilyaya yeni bir estetik anlam kazandıran bir denge yasası oluşturmuş.

EXO-table basse-02

Minimalist ve ağır bir görünüme sahip yekpare gardırop havada duruyormuş gibi görünüyor. Etrafını saran dış iskelet ise tezat bir şekilde mobilyayı hafifletirken aynı zamanda karmaşık bir form kazandırıyor. Eğlence parkları ya da hayalet trenlerinden esinlenilerek yapılan sehpanın strüktürü, tek bir parçanın tekrarıyla oluşturularak sehpanın ortasında yer alan 50 kilo ağırlığındaki mermeri taşıyor. Yemek masasını oluşturan ayaklar,  genç ağaçların desteklenmesi fikrinden ortaya çıkmış, sanki masanın tablası ve destekleri düşmeden metal şeritlerle sarılmış hissi uyandırıyor.

Exo koleksiyonu, inovasyon ve klasisizmi, gerçek malzemeler ve basit tasarımı bir araya getiren, zarafetini gösterişli bir biçimde sunmayan, Gregoire de Lafforest’in kişisel işlerinin sentezinden meydana gelen mütevazi bir tasarım.

 Yazı: Şule Kurşuncu
Fotoğraflar: © Jérome Galland