Yoichi Yamamoto Architects’in Japonya’nın Ginza kentinde gerçekleştirdiği Issey Miyake vitrin tasarımı çok basit bir öğeden, sandalyeden yola çıkıyor.

Vitrin tasarımları ağır kapalı dönemlerini geride bırakarak mağazaların derinliklerine dek hissedilebildikleri yeni, saydam ve geçirgen formlarına büründüler. Yoldan geçenleri mağazaya davet etmek için ürünlerin kendisinin daha ön planda olduğu, teşhir birimlerinin bile giderek silikleştiği yeni bir akım mağaza vitrinlerini belirliyor bir süredir. Durum böyle olunca da vitrin tasarımının kendisinin görünmezlik üzerinden kurgulandığı, yok olmaya daha yakın çözümler ağırlık kazanmaya başladı. Yoichi Yamamoto Architects’in önerdiği çözüm de bu görünmezliğe odaklanmak olmuş.

ilk_yerlestirme3

Vitrin için gerçekleştirdikleri ilk tasarımlarında geleneksel yemek sandalyelerini kullanan mimarlar, tanıdık bir öğenin görsel gücüne başvurmuşlar. Ancak sandalyelerin vitrinin derinlik algısını bozmaması amacıyla sadece sırt dayama kısımlarını yerleştirerek geri kalan oturma alanı ve bacaklarını üçboyutlu görüntü verecek şekilde yere çizmişler. Bu yolla hem sandalye imgesi var olmuş hem de vitrinin saydamlığı korunmuş. Sanki birkaç masa etrafına dizili olan ama insanların kalkıp gitmesiyle düzensiz bir konfigürasyona sahip olmuş gibi görünen sandalyeler, farklı yükseklikte sırtlarla temsil edilmesine karşın perspektif algısıyla bütüncül bir görünüm kazanmışlar.

ilk_yerlestirme4

Issey Miyake markasının benimsediği “iki boyutlu kumaştan üç boyutlu elbiseye”  yaklaşımını mağaza vitrininde somutlaştıran bu yaklaşımın ikinci örneği yine aynı mağazada ve aynı mimarlar tarafından hayata geçirilmiş. Bu kez sandalye en yalın hatlarına soyularak ele alınmış: Dört ayak, bir oturma alanı ve sırtı destekleyen kare bir çerçeve. Bir perspektiften bakıldığında beş tane uçuşan sandalyenin görüldüğü vitrine biraz farklı açıdan yaklaşırsanız gördüklerinizin yatay ve dikey düzlemler oluşturan parçalardan ibaret olduğu fark ediyorsunuz. İllüzyonu andıran bu yerleştirmede renklerin katkısı da yadsınamaz. Aslen her biri kendi renginde olan sandalyelerin çeşitli parçalarının diğerleriyle iç içe geçmesi De Stijl akımını aratmayacak kadar renkli ve geometrik düzenler ortaya koymuş. Yoichi Yamamoto Architects’in hayata geçirdiği bu iki vitrin tasarımı, görünürlük ile yokoluş arasında bir arayol geliştirilebileceğinin ispatı.

ikinci_yerlestirme5

 Yazı: Hülya Ertaş
Fotoğraflar: © Yoichi Yamamoto