Véronique Baer tarafından tasarlanan Bounce mobilya serisi içi doldurulmuş pamuk şekerini anımsatıyor. Her çeşit vücut şekline uyumlu olması düşünülerek tasarlanan yumuşak mobilyalar, oturan kişinin şeklini alarak en üst düzeyde konfor sağlıyor.

Oturmak, günlük hayatın yoğunluğundan kaçmak ve rahatlamak için yapılan en gerekli ihtiyaçlardan. Véronique Baer, tasarlamış olduğu Bounce serisi ile bu durumu ihtiyacın ötesinde keyif alınabilen bir eyleme dönüştürmeyi hedeflemiş. Malzemenin, ürünlerin şekillerini nasıl değiştirebildiğini ve işlevlerini tekrardan nasıl dönüştürebildiğini çok etkileyici bulan tasarımcı, Bounce’la mobilya köpüğünün nasıl kullanılabildiğinin kaç tane yolu olabileceğini gösteriyor. Bir sandalye sırt desteği ve ayakları olan olağan bir oturma yüzeyinden çok daha fazlası olabiliyor.

bounce-press5

Davetkar Oturum
Bounce, üzerine birisi oturduğu zaman yumuşak ve rahat bir sandalyeye dönüşebilen, sandalyeden daha çok aslında heykel gibi görünen bir köpük. Dört ayaklı, basit bir ahşap tabure üzerine yerleştirilen çeşitli büyüklük ve şekillerdeki bu köpüklerle üst düzeyde konfor ve oturma şekilleri sağlanmış. Herhangi bir vücut şekline tamamen uyum sağlayabilen mobilya, kullanıcı ayağa kalktıktan sonra eski heykelsi şeklini geri alıyor. Sandalyenin simetrik şekli, kişiyi her yönden ve her pozisyonda oturmaya davet ediyor. Ayrıca oturacak belli bir yer olmadığından, kişinin kendi belirlediği her yere oturabilmesini özgür kılıyor.

bounce

Yalın Tasarım
Basitlik, ürünün genel tasarım anlayışı olarak benimsenmiş. Sadece iki köpük tabakasının bitiş noktalarından birbirine yapıştırılmasıyla sandalyenin gövdesi oluşturulmuş. Sandalyelerin Hollanda markası Febrik tarafından esnek mobilya kumaşıyla kaplanmasıyla her biri kendi özgün karakterini almış. Bounce serisi Anton, Christine ve Olaf olmak üzere üç üründen oluşuyor. Serinin en küçük üyesi olan Olaf, sandalyeden ziyade bir tabure özelliği taşıyor. Onun daha büyüğü olan Christine ise  yumuşak ve rahat bir sandalye işlevi sağlarken serinin en büyüğü olan Anton, birisi üzerine oturduğu zaman arka ve yan desteklerle oturan kişiyi çevreliyor. Ayrıca bu üç ürün, farklı kombinasyonlarla bir araya getirildiğinde farklı işlevler kazanırken, tek kişilik bir uzanma koltuğuna dahi dönüşebiliyor.

Yazı: Şule Kurşuncu
Fotoğraflar: © Peter van Nobelen