Helix, Open Source Workshop tarafından tasarlanan ve 2014 Milano Tasarım Haftası’nda ilk kez görücüye çıkan ilgi çekici bir raf sistemi. Sadece bir ev mobilyası değil, aynı zamanda mimari bir parça olarak davranan sistem, duvarlar ve tavanda ilerleyerek sürükleyici mekansal bir atmosfer oluşturuyor.

İtalya ve ABD temelli tasarım ofisi Open Source Workshop tarafından tasarlanan Helix, birimlerin bir araya gelmesiyle oluşarak yüzeylere hareketlilik kazandıran bir raf sistemi. Farklı boyut, renk ve yönelimlerden oluşabilen birimler mantıklı bir mekansal dallanmayla çeşitli şekillerde bir araya getirilebiliyor. Bu modüler parça özel veya kamusal pek çok alanda rahatlıkla kullanılabiliyor. Mobilyadan daha çok mimarinin bir parçası gibi davranan Helix, sürükleyici mekansal bir atmosfer tanımlarken aynı anda herhangi yatay ve dikey yüzeylere uyum sağlayarak devamlı bir iç mekan oluşturarak yayılıyor. Mekansal desen, aynı temel birimlerin oluşturduğu üç boyutlu, büyük, kümelenmiş yüzeylerin dikey noktalarının tekrarı yoluyla, koridordan iç mekana perspektif dizisinin görüşlerini vurgulamak için meydana geliyor. Sistem, izleyicinin duvar ve tavan tarafından oluşturulan görsel olarak devam eden yörüngeyi takip edebilmesi için mekanı mümkün olduğunca şekillendiriyor. Kümelenmiş yüzeyler, özelleşmiş alan koşulları ve programatik ihtiyaçlara cevaben, senaryolaştırılmış kurallar tarafından biçimlendirilen her bir modülle uyum sağlıyor.

Open-Source-Workshop-OSW-HELIX-6

Sürdürülebilir Süreç
Helix, malzemenin katı kütlelerinden birimler oluşturabilmek için beş akslı CNC tel kesim rehberliğinde tekrarlayan işlemler yoluyla imal ediliyor. Mısır ile elde edilen EPS’den yapılarak genişletilmiş polistiren, tamamen geri dönüştürülebiliyor. İmalat süreci karbondioksit salınımını azaltmaya yardımcı olurken, projenin tamamının sürdürülebilir süreçler üzerinden bütün olarak gerçekleştirilebilmesine olanak sağlıyor. Ürün, reçine bitişi sebebiyle çok yüksek dirence sahip olmasına rağmen çok hafif. Tasarımcılarına göre Helix, uzay-atmosfer, uyum, yeniden kullanım ve sürdürülebilir üretim süreçleri gibi kavramlarla şekilleniyor.

Open-Source-Workshop-OSW-HELIX-10

Yazı: Şule Kurşuncu
Fotoğraflar: © Open Source Workshop