Lasvit hareketli ve programlanabilir cam aydınlatma sistemleri üzerine çalışıyor. 2007′de Leon Jakamic tarafından kurulan marka geleneksel tarzdaki cam üfleme tekniği ile üretilen aydınlatmaların sınırlarını zorluyor.

Uluslararası tasarımcılar ile birlikte çalışan Lasvit, güncel içeriklerden kopmadan farklılaşan ürünler tasarlamak üzere kurulmuş. Çek Cumhuriyeti’nde kurulan tasarım firması ilerlemeci yaklaşımlarını teknoloji ve geleneksel üretim yöntemlerini kesiştirerek geliştirdiklerini belirtiyor. 2014 yılında tamamladıkları koleksiyonda ise programlanabilir aydınlatma sistemleri ve hareketli lamba heykeller bulunuyor. Bu bağlamda devam eden ve üretilmiş olan çalışmaları göstermek için Lasvit, Libor Sošťák ve Petra Krausová’nın Milano Tasarım Haftası’ndaki (e)motions sergisi için tasarladığı iki adet hareketli cam enstalasyonu  yeniden sundu. Öte yandan mimar Daniel Libeskind, Alman tasarımcı Maarten Baas, Michael Young, Arik Levy, Jan Plecháč ve Henry Wielgus gibi tasarımcılar da koleksiyon için çalıştılar.

Libor Sošťák’ın tasarladığı manyetik hareketli enstalasyonun ana fikri cam ve ışık gibi iki öğenin ortaklığına dayanıyor. Libor, enstalasyonun hareketini duyarlı bir parça olarak tasarlamış. Işık kaynağından gelen bir uyarı ile etkileşime girerek canlanan bu tasarım mıknatıs gibi davranıyor. Tasarımdaki tekil öğelerin birlikte hareket etmesiyle aydınlatma tasarımı yoğunluklu bir dansın içinde gibi algılanıyor. Bu hareket sayesinde ise tekil öğelerin aslında el işçiliği ile üretilmiş olan kristal parçalar olduğu fark ediliyor. Bu enstalasyonda cam parçacıklar, kesme kristal ve üfleme tekniği ile üretilmiş çeşitli parçalar yer alıyor.

lasvit-milan-design-week-2014-designboom00

Petra Krausová’nın tasarladığı “Alice” doğayı, organik ve doğaçlama gelişen formları referans alıyor. Bu sebeple ağaç ve yaprak gibi gözüken parçaların her biri birbirinden farklı formlarda üretilmiş. Farklı optik özelliklerin sağlandığı bu tasarımda ise deneyimlenen ışık görüntüleri ile farklı bir dünyaya gidildiği varsayılarak ismi Alice olarak belirlenmiş.

lasvit-milano-tasarim-haftasi-alice-2014-02

Mimar Daniel Libeskind ise geometrik formda, cam üfleme tekniğinin sağladığı akışkan niteliklerden faydalanan bir avize tasarlamış. “Ice” isimli avize tasarımında parçalar açılı biçimler oluşturarak kümelenmiş. Modüler yapıdaki avizenin parçaları çevrilerek farklı yatay kompozisyonlar oluşturulabiliyor. Işık, parçalar arasında kırılarak ilerliyor.

Tasarımcı Jakub Nepraš, “Kura” isimli ışık heykelinde ağaç kabuğuna benzer bir doku ve canlılık işaretleri veren hareketler üzerine çalışmış.

Maxim Velčovský’nin geliştirdiği “Frozen” isimli tasarım ise suyun buza dönüşme olgusu üzerinden gelişmiş. Metal bir form üzerinde camı akıtan tasarımcı bu yöntemle çeşitli olasılıklar üzerine çalışmış. Akan hali ile donan cam kırışık, baloncuklu, kalınlığı sürekli değişen, dikkat çekici bir doku oluşturuyor.

lasvit-milano-tasarim-haftasi-frozen-2014-05

Maarten Baas ise “Das Pop” isimli avizede kolayca ayırt edilebilen bir formu klasik ve modern yaklaşımlar ile çalışmış. Kil ile kaplanmış kollar üzerinde üflenmiş cam ampüller yer alıyor.

lasvit-milano-tasarim-haftasi-daspop-2014-06

Michael Young’ın tasarladığı “Clover” isimli aydınlatmada küçük geometrik birimler yonca benzeri bir şekil oluşturuyor. Günlük hayatta, evde kolaylıkla kullanılabilecek, basit bir tasarım üzerine çalışılmış.

Arik Levy’nin tasarladığı “Crystal Rock” isimli avizelerde LED ampuller kullanılmış. Kalıba konularak üretilen eğri yüzeyler, kesilerek düzeltilmiş parçalar ile oluşan avizelerin her biri farklı bir forma sahip.

Jan Plecháč ve Henry Wielgus’un birlikte tasarladığı “Moulds” asılan ampullerden oluşuyor. Çeşitli boylardaki ampuller üflenmiş camdan üretilmiş ve içine LED kaynaklar yerleştirilmiş.

lasvit-milano-tasarim-haftasi-moulds-2014-09

Tasarımcılar ile gerçekleştirilen röportajları ve tasarım süreçlerini aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz.

 

LASVIT investigates future of kinetic + programmable lighting systems from designboom on Vimeo.

Fotoğraflar: © Lasvit