OOZN Design tarafından tasarlanan ve Endonezya’da bir alışveriş merkezinde yer alan kafe ahşaptan yapılan dalgalı katmanlarıyla mağara formuna benzer bir algı doğuruyor. OOZN Design, alışveriş merkezi gibi tanımlı ve kalabalık bir mekanda konforlu, yuva benzeri bir iç mekan üzerine çalışmış. Görselliğin yaratacağı sıcaklık hissi üzerine tasarım konsepti geliştirilmiş.

Bir alışveriş merkezinde bulunan Six Degrees isimli kafenin duvarları ve tavanı dalgalı biçimler verilmiş suntalar ile kaplanarak organik biçimleri hatırlatan bir ortamın oluşmasına ve sığınılabilecek sıcak bir boşluk hissinin doğmasına çalışılmış. Bu sebeple ahşap paneller duvarda ve tavanda yoğun bir şekilde kullanılmış. Kafenin ismi dünyadaki herkesin ve her şeyin altı ya da daha az adımda birbirine bağlanabildiği yönündeki fikirden ilham almış.

6-Degrees-Cafe-in-Indonesia-by-OOZN-Design_dezeen_ss_5
Ahşap Kaburga
Kafenin tasarımında esas fikirler oldukça rahat olan, sıcaklık hissi veren, hatırlanası bir mekan oluşturmak üzerine gelişmiş. Ahşabın istenilen samimiyeti doğuracağı düşüncesi ile 150 milimetrelik aralıklarla ahşap levhalar duvarlara ve tavana yerleştirilmiş. Bir yandan kaburgayı anımsatan bu ahşap katman iç mekanın neredeyse tamamını kaplarken siyaha boyanmış bir duvarı ve parlak beton zemini açığa çıkarıyor ve tavanda yer alan teknik donanımı saklıyor. Tasarımcılar ek katmanın aynı zamanda kafenin akustiğine de iyi yönde katkı sağladığını belirtiyor.

six-degrees1
Girişin karşısındaki bar tezgahı siyah mozaik taşlar ile kaplanmış. Kahve makinasının yemek hazırlama alanından ayrılması sağlanmış. Bu sebeple mutfak, tezgah ve yemek alanından daha arkada konumlanmış. Farklı sayıdaki ve ruh halindeki gruplar için dört farklı oturma alanı yaratılmış. Yüksek bir masa ve bar tabureleri kalabalık grupların ihtiyaçlarını karşılamak için tezgaha yakın bir şekilde yerleştirilmiş. Tekil ahşap sandalyeler ve masalar ile konforlu koltuklar daha küçük grupların kullanması için konumlandırılmış. Arka duvar boyunca uzanan kanepe benzeri bir bank daha mahrem bir alan yaratmak üzere kullanılmış. Kafe boyunca lambalar her bir masa üstüne alçak bir şekilde sarkıyor.

 Fotoğraflar: © OOZN Design