Tasarımda teknoloji kullanımı, malzeme bilimi gibi alanlar üzerine yoğunlaşan ve mobilyalar üzerine çalışan Ross Lovegrove, Bernhardt Design’ın 125. yıl dönümünü sebebiyle firmayla ortak bir çalışma gerçekleştirdi. Yıldönümü kutlaması için mobilya üreten Bernhardt Design firmasının kalite, estetik gibi unsurlar ile olan iletişimini vurgulamak adına Anne sandalyeyi tasarlandı.

Mahkeme Salonundan Esinle
Şirketin kurucusu Anne Bernhardt’a ithafen adı Anne olarak konulan sandalyenin biçimsel özellikleri Amerikan mahkeme salonlarında kullanılan sandalyelerden esinlenerek geliştirilmiş. Tasarımcı Lovegrove kendi tasarım birikimini yansıtmaya çalışırken önemli tarihi varlığı olan bir nesnenin özünü yeni ve güncel olan bir sandalye tasarımı ile dönüştürdüğünü açıklamış. Ürünlerin çoğu zaman belirgin hatlı olduğunu ve bu yüzden gerçek anlamda hiçbir zaman bir parçamız olmadıklarını düşündüğü için sandalye tasarımlarında rahatlığın ve dokunurluğun okunması için bazı referanslar eklemiş. Genellikle kontrplak, polikarbon, magnezyum gibi malzemeler ile çalışan Lovegrove radikal bir karar alarak ahşaba yönelmiş. Bu bağlamda da ceviz ağacının dokusunun karakterli ve derin bir algı oluşturduğuna karar vermiş. Öte yandan tarihi bir sandalye tasarımından esinlenmesi de pek çok kişi için oldukça şaşırtıcı bir referans olarak algılanmış.

Teknoloji ve Zanaat
Sandalyenin düzensiz strüktürünü oluşturmak içim ahşabın doğası, el işçiliği ve kesim makinasının sağladığı özellikler harmanlanmış. Genel olarak mobilya tasarımlarının üretiminde yüksek teknolojiden faydalanmayı tercih eden ve organik formları kullanan İngiliz tasarımcı sert Amerikan cevizinden üretilen Anne sandalye için eski zanaat işçiliğinin oymacılığı ile kesim için kullanılan CNC makinalarını bir araya getirmiş. Böylece fiziksel ve görsel olarak rahatlık hissi uyandıran, dokunma isteği doğuran, karakterli ve derinliği olan bir sandalyenin üretilebileceği düşünülmüş. Bu fikri desteklemek için biçimsel olarak oldukça akışkan bir görünüme sahip olması gerektiğine karar verilmiş. Bu sebeple sandalye akışkan bir kalıbın içinden çıkmış gibi tek parça halinde üretilmiş. Belli bir zamana ait olmayan, yalnızca kullanıcı ile görsel olarak iletişime kolayca geçen ve rahatlığı referans gösteren bir sandalye konsepti ile Anne sandalye oluşmuş. Deri kumaş ile kaplanan oturma kısmına ise eskitilmiş bir görünüm verilmiş. Anne sandalye ilk kez New York’taki mobilya fuarı ICFF’te sergilenmiş.

Fotoğraflar: © Scott Rudd