Herzog & de Meuron, Natal Brezilya’da Mãe Luiza bölgesinin kalkınma planının ilk basamağı olan açık hava spor salonunu ve kamusal toplanma merkezini tasarladı. Mevcut yapısal ve kültürel öğelerin devamlılığına önem verilerek tasarlanmış olan yapı, geçirimli çatısı ve kavisli beton duvarları ile dikkat çekiyor.

Brezilya’da daha doğal olan kumul arazi ve ticari yönlü gelişen okyanus alanı arasında konumlanan Mãe Luiza bölgesinde inşa edilmiş olan Arena do Morro, büyük bir birleştirici çatıya sahip. Kentte fiziksel ve sosyal aktiviteler ve etkileşimler için bir sembol olmaya doğru giden yapı aynı zamanda bölgeye yeni bir boyut da kazandırıyor. Herzog & de Meuron bölgenin kendi karakteristiğini ve kimliğini sürdürmek adına mevcut oyun alanının genişletilmesi ve mekanın sınırlarının yeniden tanımlanmasının yanı sıra yeni özellikler ve kullanımlar da eklemiş. Başka bir deyişle oyun alanının topoğrafyası, mekanın ne şekilde çerçeveleneceğini belirlemiş. İç mekanlar dikey olarak istiflenmiş beton blokların eğrisel kapalılıkları ile tanımlanıyor. Döndürülmüş beton bloklar çeşitli derecelerde sağladıkları açıklıklar ile dış ve iç mekan arasındaki bağlantıyı oluşturuyorlar.
herzog-demeuron-arena-do-morro-designboom-04
Birleştirici Çatı
Mevcut geometri özel olarak üretilmiş dalgalı beton bloklar ile korunurken büyük bir alüminyum bitişli çatı bu duvar üzerinde ilerliyor. Mekan sınırlarını aşarak çıkıntılı bir şekilde konumlanan çatı ve kavisli beton yüzeylerin yerleşimi sayesinde kamusal merkezin farklı görünürlük seviyelerinin olması sağlanmış. Beyaz spor salonu strüktürünün tekdüze ve tamamen birbirine bağlı bir kurgu olmasındansa diyagonal biçimde yerleştirilmiş dairesel beton blokların aynı anda geçirgenlik ve kapalılık oluşturmasını istemişler. Üst üste örtüşen bir seri açık panelden oluşan alüminyum çatı tercih edilmiş. Böylece ışığın süzülerek geçişi ve aynı zamanda yağmur suyunun yapının içine girişinin engellenmesi sağlanmış. Mekanik sistemleri kullanmadan yapının havalandırılması, serin kalması gibi ihtiyaçları karşılıyor. Bu sistem aynı zamanda enerji verimliliği sağlaması açısından da faydalı. Mekanın ve çatının beyaz ve gri renklerde olmasının sebebi ise renkli duvarlara ve çatılara sahip olan Mãe Luiza bölgesinden farklılaşma isteğine dayanıyor.

herzog-demeuron-arena-do-morro-designboom-06
Mekansal Geçirgenlik
Çatı strüktürünün geçirgenliği yapının duvarlarına kadar uzanıyor. Daha kapalı gözüken beton duvarlar aslında başarılı bir şekilde konumlandırıldıkları için kullanıcılar tesiste farklı mahremiyet düzeylerine sahip mekanları deneyimliyor. Tesiste bir adet büyük spor alanı ve 420 kişilik oturma alanı, dans etmek için çok amaçlı salonlar, eğitim odaları, soyunma odaları ve kamusal tuvaletleri barındırıyor. Ayrıca hava almak ve vakit geçirmek için okyanusa bakan bir teras da bulunuyor.

herzog-demeuron-arena-do-morro-designboom-05
Geçirgen yapılı spor salonunda çeşitli kamusal organizasyonlar da düzenlenebiliyor. Önceden çatısız ve duvarsız olarak mevcut olan beton alanın dönüştürüldüğü projede spor salonu yapısı ilk aşama olarak görülüyor. Projenin bölgesel kalkınma amacıyla daha büyük bir kentsel öneriler dizisine dönüşmesi bekleniyor. Kullanıcılarının yapıyı benimsediği ve yaşattığı ölçüde projenin başarıyla devam edeceği öngörülebilir.

Fotoğraflar: © photo@leonardofinotti.com