Brüksel merkezli tasarımcı Alain Gilles, İtalyan mobilya markası Bonaldo için kalabalık grupların kullanabilmesi adına genişletilebilir bir masa tasarladı.

Arketiplerden Yola Çıkan Yaklaşım
Alain Gilles arketipler ile uğraşmayı seven bir tasarımcı. Okul sırası, masa, yatak gibi eşyaların arketiplerinden yola çıkarak renk, doku gibi küçük eklentiler ile tasarımlarını hayata geçiriyor. Bu sebeple Gilles, genişletilebilir masa için tren raylarından ve masa arketipinden yararlanarak işlevsel ve kolay kullanılabilen, malzemelerin oldukça sade gözüktüğü bir tasarım ürününe çalışmış. Gilles ayrıca masanın görünürlük ile görünmezlik, ağırlık ile hafiflik, soğuk ile sıcak arasındaki gerilimi taşıyarak kullanılan malzemelerin farklı ve zıt hisleri yaymasını istediğini açıklıyor. İlk kez Milano Mobilya Fuarı’nda sergilenen masanın en önemli özelliği genişleme mekanizmasının estetik bir öğe olarak öne çıkarması. Şeffaf cam tablayı cilalanmış metal kollar ve ahşap ayaklar tutuyor. Canlı renklerde boyanan metal kollar hareketli ray sistemi ile tasarlanmış ve meşe ayaklar üzerine oturtulmuş.

alain-gilles-tracks-table-designboom01

Oyunlar, Renkli Köprüler ve Masa Tasarımı
Tasarımcı Gilles, aslında genişletilebilir masa tasarımlarını çok sevmediği için böyle bir girişimde bulunduğunu açıklamış. Çok kullanışlı olmalarına rağmen eklentilerin sadece masa üzerinde olduğunu ya da tamamen gizlenerek masanın kendisini kapattığını fark eden tasarımcı bu durumun aksini oluşturan bir tasarıma yönelmiş. Bu sebeple masayı daha farklı ve eğlenceli hale getiren genişletme mekanizması daha okunaklı ve şeffaf hale getirilmiş. Ölçüleri 160/260 cm x 90 cm – 190/300 cm x 100 cm – 220/330 cm x 100 cm olmak üzere üç seçeneğe sahip olan masa iki farklı renk konseptinde üretilmiş. Biri parlak kırmızı, mavi ya da kırmızı-beyaz çizgili ray mekanizması ile sade meşe ahşabından oluşurken diğerinde daha sade bir tasarım sunmak için kollar ve ayaklar parlak kömür renginde üretiliyor.

alain-gilles-genisletilebilir-masa

Gilles bu şekilde sadece mekanik bir nesne gibi görünmenin ötesinde grafik olarak da etkisi olan, çocuksu öğeleri ile öne çıkan bir masa tasarladığını söylüyor. Çocukluğundan beri küçük mekanizma detaylarını inceleyen ve bunların fotoğraflarını çekerek toplayan Gilles bu özelliğini tasarımlarına yansıtıyormuş. Genişletilebilir masa ise renkli köprülerden esinlenerek ortaya çıkmış. Raylar  köprülerin çoğu zaman kırmızı beyaz boyanan kapatma elemanlarına öykünüyormuş.

 Fotoğraflar: © Alain Gilles