Ronan ve Erwan Bouroullec, ahşap oymacılığı yöntemini el işçiliği ve sanayi makinalarının birlikte kullanımı ile uzun zamandır çalışan iki tasarımcı. Mattiazzi firması ile yürüttükleri ortak çalışma sonucu tasarlanan Uncino serisinde de benzer yöntemler ile metal strüktür üzerine kusursuz bir şekilde yerleşen ahşaba el isçiliği ve sanayi makinaları ile şekil verilerek çalışma sandalyeleri üretiliyor. Uncino serisi ilk kez 2014 Milano Mobilya Fuarı’nda sunuldu.

İnsani Tasarım
Modern ofislerde kullanılan koltuk ve sandalyelerinin oldukça mekanikleşmiş, teknik ve soğuk bir görüntüsü olduğunu düşünen Ronan ve Erwan Bouroullec daha yumuşak ve insani bir tasarıma yönelmek istemişler. Tasarımcılar Uncino’yu görüntüsü, malzeme tercihi ve üretimi ile oldukça ilkel bir yaklaşımı benimseyen sandalye serisi olarak tanımlıyor. Uncino, iki ya da üç parçadan oluşan şekil verilmiş ahşabın, basit metal çubuklar ile bir araya gelmesi olarak özetleniyor. Tasarımın A sürümünde siyah dişbudak, doğal dişbudak ve doğal ceviz keresteleri kullanılıyor. Serinin B sürümünde ise siyah ve doğal dişbudak, doğal ceviz ve doğal meşe kullanılıyor. Sandalyeler statik ve döner sandalye olarak iki çeşitte üretiliyor.

Mattiazzi-uncino-Ronan-Erwan-Bouroullec-6

Açık Strüktür
Çelik strüktüre ustaca yerleştirilen ahşabın birleşme noktaları çoğu zaman tercih edilenin aksine görünür olacak şekilde bırakılmış. Esas malzeme olan ahşap, metal çerçeveye dokunduğu noktalarda narin bir şekilde kıvrılarak birleşimi sağlıyor ve metal çubukları neredeyse organik bir biçimde içine alıyor. Ergonomik ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak iki farklı sırt kısmı tasarlanmış. İki çeşitte tasarlanan sırt kısmının biri daha kare formlu, uzun ve merkezdeyken diğeri yayvan, dar, dairemsi ve kavisli bir yapıda. Sandalyelerin üç ve dört ayaklı seçenekleri de mevcut.

uncino

Uncino serisinin neredeyse tarihi bir döneme işaret eden, Viktorya dönemi buhar çılgınlığını (steampunk) anımsatan bir ürüne benzediği de söylenebilir. Öte yandan malzeme tercihi ve sonuç ürün aşamasında ele alındığında Uncino’nun minimal bir yapıda olduğu da görülüyor.

 Fotoğraflar: © Gerhardt Kellermann