14. Uluslararası Mimarlık Sergisi ve Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu’nun Küratörü Murat Tabanlıoğlu ile bienal ve Türkiye Pavyonu hakkında konuştuk.

​İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla Türkiye, dünyanın en önemli güncel sanat ve mimarlık etkinlikleri arasında sayılan Venedik Bienali’nde uzun süreli bir mekana sahip oldu.

Bienal’in iki ana mekânından biri olan Arsenale’de 2014-2034 yılları arasında tahsis edilen bu yer sayesinde Türkiye, bu yıl ilk kez ulusal bir pavyonla Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde de yer alacak. 7 Haziran-23 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Venedik Bienali 14. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde bu yıl ilk kez yer alacak Türkiye Pavyonu’nda küratör Murat Tabanlıoğlu ve proje koordinatörü Pelin Dervişin sergi ekibiyle beraber hazırladığı Places of Memory (Hafıza Mekanları) başlıklı proje yer alacak. Proje Venedik Bienali’nin iki ana sergi alanından biri olan Arsenale’de tahsis edilen 20 yıllık kalıcı mekândaki ilk proje olacak.

Bu yıl Türkiye için ilklerin yaşanacağı Venedik Bienalinin Türkiye Pavyonu’na, Hafele Türkiye de Prodüksüyon Sponsoru olarak destek veriyor.


Venedik Mimarlık Bienali’nin teması nedir?

 

“Hafıza Mekanları” konsepti nasıl ortaya çıktı?

 

”Places of Memory” kitap fikri nasıl doğdu?

 

Bienalin 6 aylık gündeminde neler var?

 

Hafele ile nasıl bir işbirliğiniz var?