23 Mayıs Cuma günü Depo’da açılan “Sahibinden Sayfiye” sergisi, sayfiyenin, sahiplerinin elinden alınışının hikayesine ışık tutuyor.

Sergi, bir kaçış opsiyonu, kafa dinleme, rahatlama, ikinci bir yaşam alanı olarak sayfiyeye odaklanıyor. Büyükşehirlerin dışında özellikle deniz kıyılarındaki yerleşim yerlerini de hedef alan kentsel dönüşüm, sayfiyenin düzeninin ve yaşam tarzının giderek yitirilmesine yol açıyor. Sergi, bu gerçekliğe tanıklık etmiş sanatçıların çalışmaları eşliğinde, sayfiyenin yeniden hatırlanması ve tartışmaya açılması adına bir buluşma yeri olarak kurgulanmış.

Borga Kantürk küratörlüğünde hayata geçirilen ve 29 Haziran’a dek sürecek sergide Balca Ergener, Borga Kantürk & Özge Calafato, Hale Tenger, Hüseyin Bahri Alptekin, Levent Şentürk, Leyla Gediz, Metehan Özcan, Seçil Yersel, Sıtkı Kösemen, Tufan Baltalar ve Vahit Tuna’nın işleri yer alıyor. Serginin yanı sıra Tanıl Bora’nın editörlüğünde hazırlanan ve İletişim Yayınları’ndan çıkan ”Sayfiye: Hafiflik Hayali” adlı kitap ise serginin edebi kanalını oluşturuyor.

 Ayrıntılı bilgi için tıklayın.