Pek çok tasarımı arasında 1960′larda tasarlayıp ürettiği Viski Sandalyesi (Whiskey Chair) de bulunuyor. Yaşamının son yıllarında yaptığı bir itirafta bu sandalye tasarımının eski kocasının viski alışkanlığına yönelik belirsiz bir bağlılıkla ortaya çıktığını belirtmişti. 93 yaşına dek çalışmayı sürdüren Laverrière yaşamının son sekiz yılını “yararsız şeyler” olarak tanımladığı işler üzerinde geçirdi. Yararsız şeyler, hayatındaki edebi ve politik kaynaklı esinlenmeleri hatırlatan ve onları yeniden çalıştığı bir seri sanat ve tasarım üretimi olarak Laverrière’in işlerinin en ilginç ve önemli parçasını oluşturuyor.

Yararsız Şeyler

Laverrière, sanatçı Nairy Baghramian ile gelişen derin arkadaşlığının ardından uluslararası güncel sanat dünyasına yöneldi. Kendilerine “ruh kardeşleri” olarak isim takan Laverrière, Baghramian ile birlikte birkaç sergi açtı. Ürettikleri işlerle 5. Berlin Bienali’ne ve Kunsthalle Baden-Baden’e de katıldılar.

Fauteuil Cognac, Laverrière’in Silberkuppe’nin üretmesi üzerine hazırladığı ve 2011 yılındaki ölümünden önce tamamlanmış olan son mobilya tasarımı. Daha önce de Silberkuppe ile birlikte çalışan Laverrière, galerinin verdiği ayrıcalıklı üç özel lisansa sahip.  Fauteuil Cognac, bu lisanlardan birini almış. Diğer lisans alan tasarımlar ise şimdiye dek sadece prototip olarak kalan Chapeau Chinois II (1952/2012) lamba ile sanatçı arkadaşı Pierrette Bloch için tasarladığı kiraz ahşabından üretilen, dönebilen Bibliothèque Tournante (1950/2012) kitaplık. Bu 20. yüzyılın önemli kadın tasarımcısı Laverrière’in son işi Fauteuil Cognac, galeride özel satışla sunuluyor.

Yararsız Şeyler

Fotoğraflar: ©Silberkuppe