Barselona, Berlin, Kopenhag, Dublin, Hamburg, Londra, Venedik gibi hareketli Avrupa şehirlerinde hostelleri bulunan Generator zinciri uygun fiyatlı konaklamanın da stil sahibi olabileceği fikriyle ilerliyor. Merkezi lokasyonları tercih etmesi ve kendine has tasarım konsepti neticesinde Avrupa’ya hızlı bir şekilde yayılan otel zincirinin yaratıcı yönetimi ve kurumsal tasarım dili Design Agency tarafından belirlenerek yeni noktalarda mekana uygun hale getiriliyor. Her şehirdeki otel, kendi farklı üslubunu yansıtmak üzere şehrin yerel ruhunu ve kültürünü anlatacak şekilde tasarlanıyor. Genel estetik kavrayışlar da sağlanarak yaratıcı tasarım konseptinin bütünlüğü sağlanıyor, bütün bunların yanında otelin ilham veren, kapalılıktan uzak sosyal alanlara sahip olması da önemle vurgulanıyor.

Generator London

Endüstriyel Geçmişin Modern Yorumu
Londra’nın Bloomsbury’de 1995 yılında açılmış olan Generator Londra otel binası eskiden polis karakolu olarak kullanılıyormuş. Design Agency ve yerel mimarlık ofisi Orbit işbirliği ile yakın zamanda yenilenen otelde 212 adet oda ve 872 yatak bulunuyor. Güncellenen otel tasarımında kendine özgü karaktere ve duyguya sahip olan sosyal mekanların varlığı üzerine yoğunlaşılmış. Geri dönüştürülmüş ahşap, çıplak bırakılan tuğlalar, siyah çelik gibi malzeme tercihleri ile şehrin yerel dokusunun devamlılığı üzerine çalışılmış. İç mekan tasarımında özellikle Londra’nın dinamik cadde yapısı esin kaynağı olmuş. Tasarımcılar endüstriyel ve klasik temaları bir araya getiren konseptin yaratıcı bir şekilde kullanıldığını belirtiyor. Şehrin endüstriyel geçmişine modern bir saygı duruşu olarak yorumladıkları bazı mekanlar da kurgulamışlar. Bu bağlamda kraliyet askeri ve çift katlı otobüs gibi İngiliz kültürüne ait ikonları zengin renklerle donatırken farklı sosyalleşme derecelerine sahip sıcak mekanları birleştiren dekorasyon anlayışı benimsenmiş. Moooi, Moroso ve Tom Dixon gibi tasarımcılar ile işbirliği yapılarak bu bağlamı güçlendirecek mobilyalar üretilmiş.

generator2

Dikkat çekici bir yapıda kalması planlanan otelin eğlenceli ve dinlendirici özelliklerinin olması da önem kazanmış. Ziyaretçilerin tek başlarına vakit geçirebildikleri bir rahatlık sunulması yaratıcı ekip tarafından özellikle vurgulanıyor. Otelin lobisi yan yana sıralanmış oturma alanlarını, sinema benzeri gösterim odasını, oyun masalarını ve kafeyi barındırıyor.

Sanatçılar ile İşbirliği
Design Agency sanat kolektifi Acrylicize ile birlikte çalışarak otel için enstalasyonlar ve özel grafikler ürettirmişler. Bunun yanı sıra sanat stüdyosu Good Wives and Warriors’ın tasarladığı, Generator için özelleştirilmiş olan piyano, kafeye yerleştirilmiş. Seyahat dükkanında ise Londralı sanatçı Jenni Sparks’ın tasarladığı Londra haritası satılıyor. Öte yandan Londra’ya gitmeden de oteli deneyimlemek mümkün, Generator London’da sanal bir gezinti yapmak isterseniz bu linki tıklamanız yeterli: Generator London Sanal Tur

Generator London

Fotoğraflar: ©Generator London