Özerklik, tipoloji, güncelleme, ritüel, empati, konukseverlik, cömertlik gibi çok çeşitli kavramlarla çalışan Fransız tasarımcı Matali Crasset, HI Matic oteli projesi için Patrick Elouarghi ve Philippe Chatelet ile işbirliği yapmış. Otel Paris’te restoranların, tasarım dükkanlarının, moda markalar ve kitapevlerinin bir arada konumlandığı bir caddede yer alıyor. İnternet temelli işleyen otel, pek çok hizmet biriminden ve personelden arındırılarak farklı bir temayla işletiliyor.

himatic

Rezervasyon sonrası müşterilere internet üzerinden verilen özel bir şifre sayesinde binaya ve içindeki bilgisayarlara erişim sağlanıyor. Bu sayede giriş, ödeme ve anahtar alımı, yemek siparişi, ortak alanlarda müzik çalma, müşterilerin katkısı ile sürekli gelişen şehir rehberine giriş gibi işlemler internetten günün herhangi bir saatinde yapılıyor. Basit, kargaşadan uzak ve kullanıcıların değiştirebildiği özelliklere sahip bir otel kurgusu oluşturulmak istendiği için böyle bir konsepte başvurulmuş. Bu durumun iş gücünü azalttığı, mekanı kullanım süreçlerini müşteri açısından artırdığı ve Kendin Yap konseptine kendi yorumunu getirdiği söylenebilir. Öte yandan ortak bilgi paylaşımı sistemi sayesinde insanlara ve şehre doğrudan bağlanma, etkileşime geçme durumu da söz konusu.

himatic1

İşlev Şeması
Bir renovasyon süreci geçiren otelde yapısal olarak çok fazla değişikliğe gidilmeksizin her bir odanın ve mekanın kendine has özellikler kazanarak işlevsel olmasına çalışılmış. Beş katta yer alan 42 odada özel tasarlanmış mobilya sistemi bulunuyor. İsteğe göre işlevi kolayca değiştirilebilen bu mobilyalar oldukça renkli bir iç mekan sunuyor. Japonya’nın Edo dönemindeki konaklama yerlerinden ilham alınarak tatami gibi katlanabilen yatakların yer aldığı odalar, ortak toplanma alanları, ortak banyolar iç mekana yayılmış. Otelde ayrıca kitap, harita, şehir rehberi, CD, diş fırçası gibi ihtiyaçları gidermek için küçük bir market de bulunuyor.

himatic8

Sokakla İlişki
Ayrıca otel cephesinde kullanılan hareketli pencere sistemi sayesinde otelin dış görünümünün de dinamik ve değişken olması sağlanıyor. Geniş ve geçirgen cephesi sayesinde sokağa açık olan lobideyse farklı boyutlarda oturma ve bekleme alanlarında vakit geçirmek, yemek otomatından alınan organik gıdalarla beslenmek mümkün. Cephe tasarımı sayesinde bir yandan sokakla bağlantı kurulurken öte yandan lobide tasarlanan küçük mekanlarda özel alan ihtiyacı gideriliyor. Lobideki ortak alanların kullanımını artırmak için ferah ve basit mekanlar oluşturmak amaçlanmış, bu sebeple kauçuk, ahşap ve metal malzemelerin kullanımında kontrast oluşturularak birbiriyle henüz tanışmayan kişilerin birlikte oturabileceği masalar ve koltuklar kabin benzeri alanlar olarak tasarlanmış.

himatic12

Renkli Mekanlar
İşlerinde çoğu zaman canlı renkleri yoğun bir şekilde kullanan Matali Crasset nesnelerin ve mekanın renkler sayesinde birbiri içine geçmesine ya da birbirine dönüşmesine önem veriyor. Bu bağlamda nesnelere asıl kullanım amacının dışında da işlevler kazandırabiliyor. Mimari tasarım, endüstri ürünleri tasarımı, obje tasarımı, enstalasyon gibi farklı alanlarda ve ölçeklerde üretimler gerçekleştiren tasarımcının arada kalmışlıktan beslendiği aşikar. Kullanıcı ile etkileşime giren tasarımlar ve mekanlar üzerine yoğun olarak çalışan Crasset, bu yolla değişim ve dönüşümü vurguluyor.

Tasarımcıların renkli dünyasının minimal mobilyalarla bir araya getirildiği HI Matic, kompakt bir şehir oteli kurgusu sunuyor. Küçük bir otel olarak kabul edebileceğimiz HI Matic kısa ya da uzun süreli konaklamaya, iş seyahatleri için şehre gelen kişilerin kullanımına uygun.

HI Matic ekonomik, ekolojik ve otomatik yapısı ile otel kullanımına ve tasarımına ilginç bir yaklaşım getiriyor. Müşterilerin rezervasyon, giriş yapma, anahtar alma odaya yerleşme gibi işlemleri kendilerinin gerçekleştirdiği otel kurgusuyla farklı bir konaklama deneyimi vaat ediyor.

Fotoğraflar:  © designboom,  © HI Matic