San Francisco’nun South of Market mahallesinde, Sekizinci Cadde ile Brannan Caddesi’nin kesiştiği köşede yer alan beş katlı tarihi endüstriyel bina, kısa süreli konaklama için ev kiralayan şirket AirBnb’nin yeni çalışma merkezi olarak dönüştürüldü. Kentin yoğun olarak kullanılan önemli bir bölgesinde bulunan ve 1917 yılında inşa edilmiş olan eski depo binası Gensler ve yerel bir stüdyo olan Interior Design Fair tarafından yeniden tasarlandı.

airbnb1

Ev Ofis
Evden çalışma kültürünün farklı bir şekilde yorumlandığı projede AirBnb şirketinin websitesinde olan bazı evlerin kopyaları ofis olarak kullanılıyor. Projenin ana fikri AirBnb’de çalışanların mutlu olabildiği bir ortam tasarlarken çalışma verimliliğini korumaya ve artırmaya yönelik olmuş.

airbnb12

Bina içine dağınık bir şekilde yerleşen oda replikalarının her biri ofis olarak kullanılıyor. Paris’teki bir apartman dairesi, Bali’deki bir ev, Milano’daki bir oda gibi replikaları oluşturulan bu çalışma alanları aynı zamanda AirBnb’nin ev kiralama işine de referans veriyor. Sıcak bir evi andıran, rahatlık veren toplantı odaları, mutfak benzeri bir kafeterya ve aydınlatılmış küçük mekanlar tasarlanarak yaratıcı gelişmeyi teşvik etmek, üretkenliği artırmak ve personelin özgürce dolaşarak çalışabildiği alanlar oluşturulmak istenmiş. Bu sebeple her bir personelin masası olmasına rağmen çalışanlar, gün içinde farklı mekanlara geçerek masa ile sınırlı kalmıyorlar. Bu şekilde hareketliliği ve üretken kalmayı vurgulayan konsepte masaüstü bilgisayar ve kablolu telefon gibi belli bir yere bağlı kalan araçlar dahil edilmiyor. Ayrıca açık alanların yoğunluğu ve resmiyet görüntüsünden uzaklaşmaya çalışan iç mekan kurgusu ile iletişimin artması amaçlanıyor.

airbnb

Eski Yapı İçinde Yeni Yaşam
Eski yapının içinde mevcut olan avlu genişletilerek yaklaşık 200 kişilik çalışma ekibine yaşam, toplanma ve çalışma alanı sunulmuş. Airbnb ofisi için sekiz adet özel replika toplantı odası, üç kata yayılan yeşil duvarın da olduğu geniş avlu, ofisler ve normal toplantı salonları ile bir adet konferans salonu tasarlanmış. Avluya bakan iç cephe üzerinde konumlanan ve üç kata uzanan 113 metrekarelik yaşayan yeşil duvar ortama estetik değer katmanın yanı sıra hava kalitesini de yükseltiyor. Ayrıca binada eskiden kullanılan tren rayları korunarak zemindeki dolaşımda yönlendirici olmaları sağlanıyor.

airbnb9

Her bir ofis ve mekan birbirinden farklı görüntüye ve açık bir kurguya sahip. Örneğin bir konferans salonu Stanley Kubrick’in filmi Dr. Strangelove’daki Savaş Odası’nın kopyası olacak şekilde tasarlanmış. Odada yuvarlak masa ve masanın sınırlarını tavanda da çizen bir aydınlatma elemanı bulunuyor. Airbnb ofisi bir duvarını ise tasarımcı ve çizer Timothy Goodman’in sanat işine ayırmış. Goodman’ın “Moments” isimli işi çalışanların yıllar içinde paylaştığı deneyimleri tasvir ediyor. Öte yandan yapının orijinalinde yer alan müdür odasının da aynen yerinde restore edilerek kurgulanması ve rahat çalışılacak ofis mekanlarından birine dönüştürülmesi sayesinde zamanlar arası bir geçişle yeni ile eski arasındaki ilişki kuvvetlendirilmiş.

Evde çalışma deneyimine benzer bir durum oluşturmak isteyen AirBnB şirketi bu kurgunun binayı terk etmeden seyahat etmeye benzediğini belirtiyor. Tasarımda aşırıya kaçarak göze battığına dair eleştiriler alan Gensler, ev replikalarından oluşan konseptin pratikte verimliliği artırdığını ve çalışanlardan olumlu geri dönüşler alındığını dile getiriyor.

Fotoğraflar: Emily Hagopian