Tasarımcı Tom Dixon, Milano 2014 Tasarım Haftası’nda sunulmak üzere İngiliz Centilmenler Kulübü’ne referans veren bir seri hazırladı. Club isimli seri mobilyalar, aydınlatma elemanları ve aksesuarlardan meydana geliyor.

Tarihi Centilmenler Kulübü oluşumunun güncel yorumu için centilmenlerin “takılırken” evinde hissettiği, konforlu ve zarif bir sığınma alanı olarak betimlenen bir konseptle tasarım şekillenmiş. Flood, Beat ve Pivot serisi, Grey Beat ve Y masası Club serisinin öne çıkan parçaları olarak centilmenler kulübünü hayal etmemizi sağlıyor.

Tom Dixon - Centilmenler Klübü

Centilmenler Kulübü
18. yüzyılda İngiliz üst sınıfı tarafından kurulan bu özel kulüpler, başta yalnızca erkeklerin üye olduğu bir yapıdayken 19. yüzyılın sonuna doğru üst-orta sınıfın popülerleştirmesi sonucu kadınların ve erkeklerin katıldığı bir yapıya dönüşmüş.  İlk kurulduğunda Londra’nın Batı Ucu’nda konumlanan kulüpler aristokratik bir havada kumar oynanan mekanlar olarak var olmuş. Daha sonra popüler olduğu 1880′lerde yaklaşık 400 adet kulüp mekanının kurulması ile içeriksel bazı değişimler yaşanmış. 1832, 1867, 1885 yılındaki reform hareketlerinde ayrıcalık almaları ile her defasında yüzlerce yeni üye oy kullanmaya uygun bir “centilmen” olmak ve statü atlamak için kulüplere başvurmuş. Günümüzde varlığını sürdüren bazı kulüpler cinsiyet ve sosyal statü konusunda daha uyumlu davranıyor. Tasarımcı Dixon bu masalsı oluşumu fütüristik sosyal çevreye doğru yeniden canlandırmak adına çalıştıklarını belirtiyor.

Tom Dixon Centilmenler Klübü

Kulübün Üyeleri
Gümüş çizgili lambalar, altın kaplı sarkaçlar, kokteyl kabı, rahat iskemleler gibi koleksiyon parçaları parlak metalik renklerden oluşuyor. Oldukça güçlü ve yansıtıcı özelliklere sahip Flood isimli geniş sarkıt lamba, otomobil endüstrisinde sık olarak kullanılan bir malzeme olan enjeksiyon yolu ile şekillenen polimer kullanılarak üretiliyor. Polikarbon lens ve ışığı ayarlanabilir LED aydınlatmalardan oluşan lambanın krom ve altın seçenekleri bulunuyor.

Tasarımcının diğer ünlü sarkıt lamba serisi olan Beat de Club serisine katılmak üzere güncellenmiş. Hindistan’daki deniz taşıtlarının şeklinden ilham alarak tasarlanmış Beat aydınlatmaların Club serisine uyum sağlaması için içleri gümüş plaka ile kaplanarak dışları mat gri renge boyanmış. Dışavurumcu minimalizm denemesi olduğu belirtilen Grey Beat serisinde göz alıcı lambalar olarak tasarlanmış.

Tom Dixon Centilmenler Klübü

Her bir parçanın dönebildiği yüksek sırtlı sandalye, kavisli alçak sırtlı sandalye ve bar taburesinden oluşan Pivot koleksiyonu da Club serisine dahil. Bu serideki mobilyalar dökme alüminyum ayaklara sahip metal iç çerçeve üzerine sünger ve döşemelik kumaş kaplanarak üretiliyor.

Uzun ömürlü poliüretandan üretilen Y masası ya yalın siyah ya da daha fazla parlaklık elde etmek için emaye ekli siyah plastik seçenekleri ve iki farklı boyut alternatifiyle sunuluyor.

İngiliz tasarımcı Tom Dixon’un geçmişi yeniden yorumlayarak hayata geçirdiği Club serisinde yer alan ürünlerin genel özellikleri parlak gümüş, altın, krom renklerine sahip malzemelerin minimal formla hayata geçirilmesi olarak özetlenebilir.

Fotoğraflar: © Tom Dixon