Cumhuriyet dönemi heykeltıraş ve tasarımcılarından Prof. Sadi Öziş’in 1953-1967 yılları arasında tasarımını yaptığı ve üretimini Kare Metal atölyesinde gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk metal mobilyaları özel üretilen bir koleksiyon ile karre design tarafından tekrar hayata geçirildi.

Sadi Öziş Tasarımıyla Moualla

Dönemin her türlü zorluklarına rağmen malzeme ve teknik ekipman sıkıntıları içerisinde inşaat demiri, fındık eleği, eski teneke bidonlar ve su boruları kullanılarak üretilmiş bu mobilyalar ilk olarak Sadi Öziş ve İlhan Koman’ın 1956 senesinde kurduğu ve daha sonra 1958’de heykeltıraş Şadi Çalık’ın da katıldığı Kare Metal atölyesinde üretilmişti. Üretildiği yıllar içinde uluslararası medyanın ve ünlü mobilya firması Knoll International’ın da ilgilendiği bu mobilyaların üretimleri ve tasarımları, 1959 senesinde Sadi Öziş’in Kare Metal’de tek başına kalmasından sonra da 1967 yılına kadar devam etmiş ve dönemin birçok önemli dekorasyon projesinde kullanılmıştı.

Sadi Öziş

Moualla koltuklar adını, Sadi Öziş’in çok sevdiği ve değer verdiği arkadaşı ressam Fikret Mualla’dan alıyor. Sadi Öziş, Fikret Mualla ile Paris’te birlikte geçirdikleri unutulmaz yıllarının anısına bu sandalyeye onun adını vermeyi uygun görmüş. Moualla, 1960’lı yılların başında, İskandinav tarzından esinlenilerek tasarlanmış, meşe ya da ceviz üzerine mat cila uygulaması yapılarak sonlandırılmış. Dış mekân kullanımı için ise ham tik ya da vernikli iroko kullanılarak üretilebiliyor. Oturak kısmı için ise hasır, ip örgü, kumaş kaplama ya da dana postu olarak farklı alternatifleri var.

Bu tasarımın tamamlayıcı parçası olarak tasarımcı ve mimar Neptün Öziş, Moualla koltuklar ve sandalyelerle aynı tasarım çizgisine sahip masayı tasarladı. Bununla birlikte 50 sene önce Sadi Öziş’in başlattığı Moualla koleksiyonunu tamamlamış oldu. Oval ve yuvarlak olarak 170cm’den 240cm’e kadar farklı boyutları olan Moualla masa ve koltuklar özellikle yurtdışında çok yankı uyandırdı. Moualla koltuk ve masalar, standart malzemelerin yanı sıra, özel ahşap ya da kumaş seçenekleriyle de sınırlı sayıda da özel olarak da üretiliyor. www.karredesign.net

Dergiye ulaşmak için tıklayınız…