Son yıllarda otelcilik sektörü yeni müşteriler çekmeye, farklı deneyimler sunmaya ve klasik otellerden farklılaşmaya çalışıyor. Bu çabaların sonucu olarak dünyanın birçok yerinde konsept oteller, farklı temalarda döşenen odalar, kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi, otel içi butikler, restoranlar, galeriler oluşturuluyor. Bu akım çerçevesinde Eylül ayında Amsterdam’ın tarihi merkezinde açılan Hotel Droog da ziyaretçilerine daha önce hiç deneyimlemedikleri bir konaklama hizmeti sunuyor.

Otelcilik alanında “kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi” akımının son örneklerinden biri olan Hotel Droog, kafe-restoran ve alışveriş alanları, bir peri masalı bahçesi ve Droog mağazasını da içinde barındıran kompleks bir yapı olarak kurgulanmış. Hotel Droog’un içerisinde dünyaca ünlü tasarımcıların kıyafetlerini buluşturan “Fashion by Kabinet” ve kozmetik ürünlerinin satışının yapıldığı Cosmania mağazaları da yer alıyor.

Hotel Droog 17. yüzyıldan kalma 700 metrekarelik tarihi tekstil loncasında ziyareçilerini ağırlıyor ve Amsterdam’ın kalbindeki konumuyla, şehrin yeni kültür merkezi olmaya aday. Droog markasının konaklama endüstrisindeki ilk atılımı olan Hotel Droog klasik otel konseptini tersine çeviriyor. Genellikle uyumak ve dinlenmek için kullanılan otel kavramı Hotel Droog ile yepyeni bir boyut kazanıyor. Bina içerisinde yer alan ve farklı kullanım amaçlarına sahip birçok bölüm, uyku ve dinlenmenin değil yaşamın öne çıkarıldığı konseptle bütünleştirilmiş. Farklı aktiviteleri bir çatı altında toplayan Hotel Droog, ürün tasarımından, sergilere ve çeşitli konularda derslere kadar uzanan aktiviteleri ile ziyaretçilerine farklı bir deneyim sunuyor.

Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimi1

Otelde öne çıkan mekanlardan biri, 160 metrekalerilk bir alanı kapsayan, küratörlüğünü Droog’un üstlendiği ya da özel olarak davet edilen tasarımcıların işlerinin sergileneceği galeri bölümü.Tasarım, sanat ve moda sergilerinin düzenleneceği mekan, yaratıcı alanlardaki en son gelişmeleri ziyaretçileri ile buluşturmayı amaçlıyor. Galerinin temel amacı ise düzenleyeceği atölye eğitimleri ve tartışmalarla tasarım ve toplum arasında bir köprü kurmak.

Hotel Droog özel tasarlanan bahçesi ile konuklarına peri masallarının kapılarını açıyor. Claude Pasquer ve Corinne Détroyat isimli Fransız tasarımcıların düzenlediği bahçede, 150 metrekarelik avlu doğal ve yapay elemanlar kullanılarak şehrin içinde biyolojik çeşitlilik sağlayan bir sığınağa dönüştürülmüş. Bahçedeki tüm detaylar fonksiyonel, çekici ve besleyici. Kuşların, kelebeklerin ve böceklerin Hotel Droog ziyaretçileri ile bir arada dinlendiği bahçede çeşitli çiçek ve bitkilerin yanında yenilebilir ıtırlı otlar ve sebzeler de bulunuyor.

Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimi2

Droog’un kurucusu ve yöneticisi Renny Ramakers bahçeyi “hayallerin gerçeğe dönüşmüş hali” olarak tanımlıyor. Bahçede kullanılan yapay malzemelerin tümü tasarımcıların elinde işlevsellik kazanmış. Bitkilerin arasından başını uzatan tel heykeller kuşların dinlenebileceği tüneklere dönüşmüş. Alice Harikalar Diyarında’n çıkıp, Hotel Droog’a yerleşmeye karar vermiş dev mantarlar bahçenin keyfini sürmek isteyen ziyaretçiler için tasarlanmış oturma alanlarını oluşturuyor. Bu neşeli bahçede doğal ve yapay malzemeler birbiri içinde kayboluyor. Masalların büyülü dünyasından çıkmış gibi görünen bahçede, güneş almayan bölümler aynalar yardımıyla ışıklandırılmış. Kavisli patikada kullanılan parlak yapay çim ve patikayı çevreleyen bitkiler ortamdaki dinginliği pekiştiriyor ve bahçeyi dolayısıyla da ziyaretçileri neşe ve huzurla dolduruyor.

Klasik otel hizmetleri ve bölümleri Hotel Droog’da farklı anlamlarla ziyaretçileri şaşırtıyor. Oda Servisi (Roomservice) Droog Hotel içinde yer alan ve taze lezzetleri zevkle tadabileceğiniz bir restoranın olarak karşınıza çıkıyor. Son derece minimal, zarif ve havadar olarak tasarlanan mekan, peri masalı bahçesi manzaralı. Beyaz rengin ağırlıkla kullanıldığı restoranın yemek seçimi de mekanın ferahlığıyla uyum içinde. Restoran menüsü “dürüst ve sağlıklı yemek” felsefesi ile oluşturulmuş. Roomservice sadece öğle yemeklerine değil, sergilere, özel davetlere ve performanslara da ev sahipliği yapıyor.

Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimi3

Binanın eskiden tekstil loncası olarak kullanılmasının şerefine eskiden bu binada asılı olan Rembrandt’ın De Staalmeesters adlı eseri Hollandalı sanatçı Berend Strik tarafından yeniden yorumlanarak Roomservice’in duvarındaki yerini almış. Binanın en üst katında Hotel Droog’un misafirleri için ayırdığı bir tek oda bulunuyor. Merkezi ama sakin bir ortamda kalmak isteyenleri cezbeden oda oldukça aydınlık. Yatak odası, mutfak ve oturma alanından oluşan mekan konuklarını Amsterdam’ın ünlü çatıları ile buluşturuyor.

Droog deneyiminin doyasıya yaşanabileceği mağazada ise Droog’un özel koleksiyon ürünlerinden, uygun fiyatlı Droog tasarımlarına kadar birçok ürünü bulmak mümkün. Bu mağazadaki her bir ürün günlük yaşamınızı aydınlatacak detay ve hikayelere sahip. Mağaza ayrıca “Friends of Droog” konsepti ile Droog’un estetik anlayışına ve konseptine uygun farklı markalara ait ürünleri de barındırıyor.

Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimi4

Hollanda’ya ait otantik ürünler geliştiren ve tasarlayan Weltevree de dış mekana yönelik ürünleri ile Hotel Droog’daki yerini almış. Dışarıda banyo yapmanın keyfini sürmenizi sağlayan ikonik Hollanda banyosu ve mutfağınıza sıcacık bir hava katacak geleneksel Hollanda fırını tasarımları ile Weltevree ürünleri doğallık ve kalite arayan ziyaretçileri bekliyor. Hotel Droog’un moda merkezi Kabinet seçkin markalara ve ünlü tasarımcılara ait ürünlerin satışa sunulduğu bir butik. Isabel Marant, Maison Martin Margiela ve Hüseyin Çağlayan gibi son dönemin eklektik modacıların tasarımlarının sergilendiği Kabinet’teki avangart kıyafetler elle özel olarak seçiliyor. Son moda kadın ve erkek kıyafetleri, takılar, aksesuarlar ve özel parfümler Kabinet’in ürün yelpazesini oluşturuyor.

Hotel Droog’un güzellik ve bakım merkezinin adı Cosmania. Buradaki ürünleri tanımlamak için güzel, uygun fiyatlı, rengarenk ve özel kelimeleri yeterli. Hollanda da Hotel Droog dışında hiçbir yerde bulamayacağınız kozmetik ürünlerin yer aldığı Cosmania güzelliği arayan erkek ve kadınlar için birçok seçeneğe sahip. Mağazadaki çoğu marka Cosmania’ya özel olarak üretilmiş ve ürünlerin her birinin ayrı bir hikayesi var. Cosmania’nın marka felsefesi açık ve interaktif olmaya dayalı. Burada açıklık kavramı müşterilerinin ürünler hakkındaki yorum ve deneyimlerini kapsıyor. Bu yorumlar Cosmania’da satılacak ürünlerin seçiminde temel rol oynuyor. Müşterilerinin tavsiyelerini büyük bir dikkatle dinleyen Cosmania, yolculuklarınızda karşınıza çıkan ya da çeşitli dergilerde gördüğünüz ürünlere ait önerileri değerlendirerek, ürün yelpazesine yeni ürünler ekliyor.