Son 10 yıl boyunca Swarovski’nin tasarım ve mimari ortaklıkları, dünyanın ileri gelen tasarımcılarına deney yapma, kendini sınırlarını keşfetme ve en radikal fikirlerini dünya ile paylaşma fırsatı verdi.

Design Museum’da gerçekleştirilen “Digital Crystal: Swarovski at the Design Museum”, güncel tasarımın en heyecan verici yeteneklerini, kristali araç olarak kullanarak hızla gelişen dijital çağda belleğin geleceğini keşfetmeye çağırıyor.

Objelerle zaman içinde değişen ilişkimizi sorgulayan sergi için yeni işler üreten veya sergiye özel olarak güncelleyen tasarımcılar arasında Ron Arad, Maarten Baas, Random International, Yves Behar, Troika ve Fredrikson Stallard yer alıyor. Design Museum’un yöneticisi Deyan Sudjic’in sergiyi şu sözlerle anlatıyor: “ Analog döneminin bitmesi ile kişisel hafıza, fotoğraflar, günlükler, mektuplar, zaman ve geçici olanlara dair bakışımız değişiyor.

Dijital Kristal Swarovski

Digital Crystal: Swarovski at the Design Museum değişen dünya ile ilişkimizi mercek altına yatırıyor. Bir zamanlar bizim için büyük önem taşıyan hatıraların ve kişisel eşyalarımızın artık çevrimiçi ya da bir anda yok olabilir olduğu dijital bir dünyaya doğru giderek hızlanarak yaklaşırken gerçek ve elle tutulabilir ile bağımızı kolaylıkla kaybedebilmemiz çok kolay görünüyor.”

“Digital Crystal: Swarovski at the Design Museum” özellikle bu sergi için hazırlanmış eserlerin yanı sıra, Swarovski arşivlerinden güncellenmiş birkaç esere de yer veriyor. 13 Ocak tarihine dek arasında ziyaretçilere açık olacak serginin bir başka yeniliği ise içine LED yerleştirilmiş Swarovski taşları ile izleyicilerinin mesaj ve ya tweet gönderilerinin, taşların üzerinde bir anlığına görünür kılınması ve böylece yaşadığımız çağın interaktifliğini ortaya koyması. www.designmuseum.org