Red Dot Product Design ve IF Product Design gibi prestifli ödüllere sahip genç ve başarılı tasarımcı Tamer Nakışçı’nın Beyrut merkezli Carwan Gallery için tasarladığı ve “Contemporary Perspectives in Middle Eastern Crafts” sergisi dahilinde geçtiğimiz aylarda Dubai Design Days ve Salone del Mobile’de sergilenen “Shade” adlı eseri, Fransa’da yıllık olarak düzenlenen tasarım festivali Design Parade 7’nin, Rugs Parade seçkisinde yer almaya hak kazandı.

 

Üretimi Türkiye’de yapılıp, tasarımı dijital ortamda matematiksel olarak gerçekleştirilen “Shade”, 400 metre yün şeridin 6000 el dikişi ile birbirine bağlanması ile geleneksele ve zanaata bir saygı duruşu niteliğindeyken, tasarımında günümüzün gelişmiş teknolojilerini kullanması ile birbirine karşıt gibi algılanan iki kavram; teknoloji ve geleneğin beraberliğinin sonuçları hakkında ipucu veriyor. İlhamını güneşli Orta Doğu ve bu bölgeye özgü tavan ve zemin süsleme motiflerinden alan “Shade” aynı zamanda gerçek ile ilüzyon ve ışık ile gölgenin arasında kendini konumluyor. Sergide Nakışçı’ya, Matali Crasset, Campana Brothers, Patricia Urquiola ve Ronan & Erwan Bouroullec gibi dünyaca ünlü tasarımcılar eşlik ediyor.

Carwan Gallery

Küratörlüğü Jean-Pierre Blanc, Magalie Guérin ve Alice Martina, set tasarımı Constance Guiesset tarafından gerçekleştirilen Rugs Parade her yerinden genç tasarımcıların kendi yeteneklerini ve yaratıcılıklarını sergileyebildikleri bir platform işlevi görüyor. 30 Eylül’e kadar süren festival boyunca serginin yanı sıra söyleşiler, film gösterimleri gibi çeşitli kültürel aktiviteler de izlendi. www.tamernakisci.com

Carwan Gallery1