Astana şehri için Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarladığı Arena, spor faaliyetlerine yönelik fonksiyonunun ötesinde, çekim noktası yaratacak bir simge niteliğinde. Yeni başkentin gelişen çağdaş yüzü ve sporun evrenselliğini sembolü olan yapı, Kazakistan halkının dünya halklarıyla buluştuğu bir nokta olacak. Kazakistan’ın başkenti Astana’da şehir merkezi ile uluslararası havalimanı birbirine bağlayan ana yol üzerinde yükselen Astana Stadyumu, Tabanlıoğlu Mimarlık imzalı eliptik bir yapı.

Astana Arena

Arena’nın elips geometrisi kendisini çatı kabuğunda gösteriyor. Çatı kütlesinin içinde, yeşil saha boyutlarında açılan dikdörtgen geometrili boşluğun üzeri, seyirciyi ve sahayı olumsuz hava koşullarından korumak amacıyla, çatı kütlesinden bağımsız çalışan elemanlarla, istendiğinde 20 dakikada açılıp kapatılabiliyor. Böylelikle futbol karşılaşmaları dışında farklı amaçlar için kullanılabilen Arena’da, Astana’nın sert iklim koşullarına karşı korunaklı bir alan elde edilebiliyor. Doğu-batı yönünde, ana taşıyıcı çelik elemanların üzerinde hareket edebilen çatı elemanlarının hareketli kısmı, kapalı durumdayken içeriye ışığın girmesini sağlayan şeffaf elemanlar ile kaplı. Sabit ve hareketli çatı alanların ana taşıyıcı konstrüksiyonları çelik, tribün altı kapalı alanlar ile tribün ana taşıyıcı konstrüksiyonu betonarme, tribünler ise hazır prefabrike yüzeyleri brüt bırakılan beton elemanlarla yapılmış. Toplam oturma kapasitesi 30.000 kişi olan stadyumun alt tribün alanları 16.000 kişi, üst tribün alanları ise 14.000 kişinin oturabileceği şekilde planlanmış.VIP tribünü ise stadın batı tarafında, alt ve üst tribün alanlarının arasında yer alıyor. Her tribün altında, izleyiciler için yeterli sayıda tuvalet ve büfe alanı da planlanmış.

Astana Arena1

Ana taşıyıcı konstrüksiyonu betonarme olan bu bölgede, sporcu soyunma odaları, ısınma alanları, hakem ve gözlemci odaları, medya mensupları için çeşitli büyüklükte ve fonksiyonda odalar ve VIP girişi planlanmış. Teknik hacimler ve yönetim odaları yine bu bölgede bulunuyor. Sporcuların yeşil alana ulaştığı bu kotta, özellikle yer, duvar ve tavanlarda dayanıklı, sağlam, kolay temizlenebilen ve estetik malzemeler tercih edilmiş. VIP suitleri, stadyumun batı tarafında, alt ve üst tribünlerin arasında, 24 adet suit, ana kontrol odası, TV yayın odası, restoran, bar, genel tuvalet ve VIP salonunun bulunduğu 10.50 kotunda konumlanıyor. Seyirciler, VIP otoparkının da yer aldığı zemin kattaki lobiden, asansörlerle bu kata yönlendiriliyor. Sporcular, VIP seyirciler ve medya mensupları ise stadyumun batısı tarafından zemin kotundan giriş yapabiliyor. Medya mensupları ile VIP seyirciler arasında ‘mixed zone’ planlanmış, bu sayede iki alan birbirinden ayrılmış. Stadyum çevresinde oluşturulan güvenli alana giren izleyiciler, kuzey, güney ve doğu yönlerindeki tribünlere rampalar yardımı ile ulaşabiliyor. Sirkülasyon 6.00 kotunda oluşturulan platformla yapılıyor. Bu güvenli alan dışında kalan bölgelerde, otopark ve servis yolları kurgulanmış; bilet gişeleri otopark alanı içinde yer alıyor.

Futbol alanı, FIFA ve UEFA kriterlerine uygun özelliklere sahip, alttan ısıtmalı, yüksek standartlara sahip suni çim kaplanmış. Bu alanın üzeri, ‘pitch cover’ gibi teknik özellikleri yüksek malzemelerle kaplanarak, Arena’nın farklı fonksiyonlar için kullanılması sağlanmış. Astana şehri için Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarladığı Arena, spor faaliyetlerine yönelik fonksiyonunun ötesinde, çekim noktası yaratacak bir simge niteliğinde. Yeni başkentin gelişen çağdaş yüzü ve sporun evrenselliğini sembolü olan yapı, Kazakistan halkının dünya halklarıyla buluştuğu bir nokta olacak.