2016’da Rio de Janeiro’da gerçekleştirilecek Olimpiyat Oyunları’na, ağırlama ve rekreasyon alanları tasarımında uzman WATG’nin projesi ev sahipliği yapacak. Proje, Amazon iklimi ve faunasının hakim olduğu bir konumda yer aldığından, bilinen tüm spor tesisi projelerinden çok daha fazla yeşil alan ve peyzaj düzenlemesi içeriyor.

RİO OLİMPİK PARKI

2016 Rio Olimpiyatları, tarihinde ilk kez bu kadar büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Brezilyalılar için bu olay büyük önem taşıyor. Bu nedenle Rio’nun dışında, Jacarepagua Gölü kıyısında inşa edilmesi planlanan Olimpik Park’ın, Olimpiyat Köyü’nün şehirle ve doğayla bağlantısını kurmasının yanında, “Caroica ruhu”nu yansıtması da isteniyor. Ağırlama ve rekreasyon alanları tasarımında uzman mimarlık bürosu WATG’nin hazırladığı proje, içinde barındırdığı spor tesislerinin yanı sıra, tropik iklimin bitki örtüsü ve Brezilya kültürünü yansıtan dinamik yapısıyla dikkat çekiyor. Parkın içinde kıvrılarak dolaşan ve Jacarepagua Gölü’nün üzerinden geçen Bulut Köprüsü, ilhamını Amazon Nehri’nden, adını parçalı ve organik yapısından alıyor. Parkın tüm yüzeyi, yağmur ormanlarının bitki örtüsüyle kaplanarak, kentsel alanlarda pek rastlanmayan bir botanik bahçesi görünümü oluşturulacak. Park içinde yer alacak diğer yapıların ise, yapay tepecikler ve dağların altında, deyim yerindeyse “kaybolması” amaçlanıyor.

RİO OLİMPİK PARKI1

Olimpik Park’ın merkezinde spor, kültür ve ekolojinin kesiştiği bir meydan olan Carioca Plaza’nın yer alması planlanıyor. Kutlamalar, törenler ve sosyal buluşmalar için oluşturulacak bu meydanı Bulut Köprüsü çevreleyecek; çeşitli su, ışık ve video düzenekleriyle geceleri de yaşayan bir mekan haline gelmesi sağlanacak. Meydandan yükselen ağaç biçimindeki strüktürler, Bulut Köprüsü’ne dikey hareket katacak ve yağmur ormanlarını çağrıştıracak. Fa-kat asıl işlevleri, ekolojik kaygılar gözetilerek tasarlanan parkın ihtiyacı olan yağmur suyunu toplamak.