Club Musée ile Madrid’in gece hayatı farklı bir kulüp konseptine ev sahipliği yapıyor ve kulüp kültürü güncel sanat eğilimleriyle harmanlanıyor. Elektronik, pop ve house müzik, modern sanata özgü renkler ve formlarda ifade buluyor. Club Musée kendine oldukça iddialı bir slogan benimsemekten de kaçınmamış: “ART YOU”. Güçlü slogan, LED’lerden aldığı ekstra parlaklıkla her adımda pervasızca karşınıza çıkıveriyor.

Siz sanat galerilerinin akşam kapandığını mı sanırdınız? Galeriler akşam kapanır ve sanat da tüm şehir gibi evine mi gider? Şehirlerin gecelerinde meydan, kulüplerin kulaklarımıza yerleştirdiği heyecan verici ses dalgalarına kalır. Söz konusu İspanya’nın başkenti Madrid’in gözde gece kulüplerinden Club Musée olunca da en tutkulu modern sanat hayranları bu gece kulübüne gitmek için can atar hale gelir.

Club Musée ile Madrid’in gece hayatını buluşturan bu proje, böylelikle farklı bir kulüp konseptini gündeme getiriyor. Elektronik, pop ve house müzik türlerinin biçimlendirdiği kulüp kültürü, modern sanatla birleşerek yepyeni bir ifadeye kavuşuyor. Club Musée kendine oldukça sert bir slogan benimsemekten de kaçınmamış: “ART YOU”. Güçlü slogan, LED’lerden aldığı ekstra parlaklıkla her adımda pervasızca karşınıza çıkıveriyor.

Club Musee

Kulübün iç mekan kurgusu, Pacha Madrid ve Le Marquis’in iç mekan tasarımlarını da üstlenen kreatif direktör ve tasarımcı Parolio & Euphoria Lab. imzasını taşıyor. Parolio mekanın tasarımında plastik sanatlara ve videoya karşı duyduğu tutkuyu kulüp ortamının bitip tükenmek bilemeyen enerjisi ile birleştiriyor. Konsept, gerek bulundurduğu estetik öğeler, gerek kültürel ve sanatsal değer ile gerçek bir müzeden farksız. Mekan içerisindeki enstalasyonlar, fotoğraf, video ve duvar illüstrasyonlarıyla Madrid’in heyecan verici gece yaşamını insanın duygularına seslenen ve hayal gücünü tetikleyen benzersiz bir tecrübeye dönüştürüyor.

Club Musee1

Siyah camlar, tüm mekanı kaplayan aynalar, duvar illüstrasyonları, fotoğraflar ve 3 metrelik dev LED ekran bir araya gelerek güçlü renk oyunları yaratıyor. LED ekran üzerinde sanatçılara ait video çalışmaları sergileniyor. Farklı açılarda yerleştirilen aynaların gölgesindeki mekan, algılarla oynuyor ve mekandakileri uçsuz bucaksız bir dans pistine davet ediyor. Dans pistinin çevresindeki duvarlara yerleştirilen oturma alanlarının üzerine Pop-Art çalışmaları yerleştirilmiş. Club Musée farklı renklerdeki, değişken ışık oyunları ile durağanlıktan kesinlikle çok uzak. Dans etmekten yorulan ve biraz dinlenmek isteyenler için; canlı renk ve dokuları ile insanı kucaklayan heykelvari koltuklar düşünülmüş. Özel konukların kabul edildiği VIP salonunun duvarlarını da kontrast renklerdeki LED kontürlü fotoğraf çalışmaları kaplıyor.

Club Musee2

Tasarımı ve farklı konsepti ile dikkat çeken kulüpte bir klişeye de rastlamak mümkün. Mekana ait tuvaletlerde kadınlar için seçilen renk, illüstrasyonların zemininde parlayan capcanlı bir ‘fuşya’. Odayı uçtan uca kat eden aynayı, konuklarının kalbini okşayan, LED ışıklarla yazılmış bir “Beautiful” yazısı kaplıyor. Erkekler tuvaletinde ise illüstrasyonların zemin rengi olarak mavi tercih edilmiş. Erkek konukların da egoları düşünülerek ayna üzerine kocaman LED puntolarla bir “Awesome” yazısı iliştirilmiş. Tuvaletlerdeki ilgi çekici ayrıntılardan biri de aynaların alt bölümüne dışarıdan gözükmeyecek şekilde gizlenen sabun ve kağıt havlu otomatları. Maviler ve fuşya dışında ağırlıklı renk yine siyah. Kulübün bar kısmında bulunan içki şişeleri de sanatsal konsept dışında bırakılmamış.

Siyah camlar tarafından çevrelenen ışıklı küçük odalarında, en az Prado müzesindeki Artemis kadar gururla duruyorlar. Siyah cam ile kaplı bar duvarları ve tezgah da bu parlak odaların yansımalarıyla sergilenirken, bir anda ortaya çıkan ‘yavaşla’ işareti mekandakileri dikkatli olmaya çağırıyor. Bar bölümünü süsleyen Glenn Hilario illüstrasyonları üzerine olanca parlaklığı ve değişen renkleri ile tutunan “ART” yazısı da varlığını hatırlatmaktan çekinmiyor. Madrid’in en ünlü DJ’lerini dinleyebileceğiniz DJ kabini, şeffaf ayaklar üzerinde yükseliyor ve kabini çevreleyen alan tempo ile beraber renkten renge girerek müziğin ritmini görselleştiriyor.

Club Musee3

Mekan dekorasyonunda sergilenen fotoğraflar, dikkat çekici yorumları ile tanınan Berlinli sanatçı Robert Bartholot ve Madridli Paco Peregrín’e ait. İllüstrasyonlar ise Amerikalı sanatçı Glenn Hilario tarafından yapılmış. Fakat sergilenen eserler sadece bu üç sanatçı ile sınırlı değil. Kulübün tüm dünyadaki sanatçılara bir de çağrısı var, “Kulüpte yer alan ekranlarda eserlerinizin sergilenmesi için Club Musée ile iletişime geçin!”