Gerçek bir gece kulübü dendiğinde büyük müzikholler, gazinolar veya büyükşehirlerin popüler konser mekanlarını, barlarını hatta diskoları unutun. Yüksek volümün, baş döndürücü ışıkların ve dansçıların zihninizdeki mutlak hakimiyeti ele geçirdiği, eğlenmek için değil, kendinizden geçmek için gideceğiniz sıra dışı bir mekandan bahsediyoruz.

Böylesi bir ortamda asimetri işinize gelir; içki, müzik ve hormonların etkisiyle gerçeklik değerini yitirir. Öyle ya, etrafınızdaki düz çizgiler, kalıpsal anlayışla inşa edilmiş köşeler ve kirişler size sahip olmak isteyeceğiniz sürrealite duygusunu değil, aksine dış dünyada olan biteni çağrıştırır ki bu da paranıza ve zamanınıza yazık olduğu anlamına gelecektir.

Brezilya’nın üçüncü büyük şehri olan Belo Horizonte’de­ki Josefine Roxy Club, gece kulübü tasarımında rüştünü altı kez başarıyla ispat etmiş genç mimar Fred Mafra’nın ellerinde, bu inanışla hayata geçmiş bir mekan. Sizi sez­gilerinizle hareket etmeye, algılarınızın kapılarını arala­maya ve gerçekliği girişteki vestiyere terk etmeye davet ediyor. Josefine Roxy’ye geliyorsanız, siz de zaten bunu istiyorsunuz.

Josephine Roxy Club1

Bir mekan, mimari tasarımıyla gerçeklik algımızı nasıl yerinden oynatabilir? Öncelikle, buranın bir gece kulü­bü olmasının avantajlarını sayalım. 1: Müzik. 2: İçkiler. 3: Işıltı. Olan biteni hayal ederken, bu kelimelerin hatırınız­da bıraktığı izi sakın silmeyin. Fred Mafra, Josefine Roxy Club’ı tasarlarken, ziyaretçilerinin bir video klip içinde bulunduğu hissini vermek istemiş. Bu belki de aklı ba­şında bir gece kulübü mimarının düşünmesi gereken en doğru şey. Gece kulübünde söz sahibi olan her şeyden önce müziktir. Kulüp çağının efsane şarkısında geçen “Tonight, god is a DJ” (Bu gece, tanrı bir DJ’dir) sözleri, ses ve müziğin o mekana eğlenmeye gelen insanlar için tesirini fazlasıyla anlatıyor. Her şey, müziğin kaplayıcı ve taşıyıcı boyutunda meydana gelir; tüm ruh hali, mutlu­luk ve coşku bu düzlemde şekillenir.

Hemen sonrasında ise ışık ve çevre gelir, ikinci duyumuz doyuma ulaşır. İşte video klip faktörü de tam burada devreye giriyor. Fred Mafra’nın ışık tasarımını da kon­trolü altına alması, yaratmak istediği illüzyonun her hamlesine hakim olma isteğinden kaynaklanıyor. Jose­fine Roxy Club’a hakim olan form: hexagon. Bu biçim, estetik ve uzaysal görünümünün yanısıra –Star Wars gemilerini hatırlayın-, uç uca eklenerek kolayca çoğaltı­labilme özelliği ve kubbe tipi eğimli yüzeylere gösterdiği uyum sayesinde fütüristik yapılarda sıklıkla tercih edi­liyor. Özellikle dans pistinin tavanında yer alan altıgen formlar, hemen altında kıpır kıpır hareket insanlar dü­şünüldüğünde, ortamı adeta dansçı arıların yaşadığı bir kovana dönüştürüyor. Ortamda hareketin bitmesi ise pek mümkün değil; dans pistini çevreleyen tüm formları aydınlatan ışıklar müzik kabini tarafından kontrol ediliyor ve ritme uygun olarak ya­nıp sönüyor.

Josephine Roxy Club

Belo Horizonte gecelerinin en işlek böl­gesine dönüşen Savassi’de yer alan kulüp, 955m² yapılı alana sahip. İki büyük dans pisti, üç barı ve dört VIP alanı bulunuyor. VIP alanları arasındaki bölmeler istenildi­ğinde kaldırılarak büyük bir VIP alanına da dönüştürülebiliyor. Aynı zamanda iki lounge bölümü ve tavanı açılabilen sigara içme alanları yer alıyor. Bir gece kulübün den bekleyeceğiniz tüm çevresel duygular, Josefine Roxy Club’da da temel düzeyde karşılanmış. ‘Rahatlık, soyutlanma, esnek­lik ve modern teknoloji’ kavramlarını bu parıltılı dünyaya adım attığınızda hissede­biliyorsunuz.

Josephine Roxy Club2

Gerçeklik duygunuzla oynamak üzere tasarlanan yüzeylere hakim altıgen formların yanısıra, üçgenler ve karelerin kesişiminden elde edilen prizmatik elementler de iç mekan algınıza hayli müdahale ediyor. Josefine Roxy Club’ın dış yüzeyi alabildiğine koyu siyah. Lüks ve mahremiyetin sembolü olan bu renk, bu tip bir gece kulübünün kapısı için başarılı bir tercih. İçeriden seçilebilen cam duvarlar koyu gümüşî malzeme ile kap­lanmış.

Cephe kısmını bir arada tutan elementlere içeriden bakıldığında paslanmaz çelik konstrüksiyonlu üçgen formları dikkat çekiyor. Her bir cam modülü içerisinde bir LCD paneli bulunuyor ve bu şekilde toplam 20 adet LCD panel mevcut. DJ kabini, dans pistinin sonunda yer alan sahnenin tam ortasında bulunuyor ve kulübün tamamına hakim bir görüş açısına sahip. 30 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğindeki arı kovanı, kulüp restorasyona girdikten sonra 3 katı büyüklüğüne ulaşmış. Pistin yanında boylu boyunca uzanan bar bölümü ise akıllıca düşünülmüş detaylarla donatılmış. Bar, körfeze benzetilebilecek 7 adet girintiye sahip. Bu sayede her barın problemi olan yığılmanın önüne geçilmiş. Barmene ulaşabilmek için, bar tasarımının doğal biçimde öngördüğü üzere, sıranızı beklemeniz gerekiyor. Barmene ulaşabilenlerin bir başka problemi de istediğini anlatabilmektir. Bara gelen bir bey, kendisi için “bir bira” isterken pek sorun yaşamaz ancak, üç hanımın birbirinden farklı kokteyl siparişlerini iletmeye çalışırken kulaktaki sonsuz müzik sesi işleri epey zorlaştırabilir. Mimar, bu konuyu da düşünerek, ‘körfezlerin’ yanına ses perdeleri yerleştirmiş ve barın akustik konumlandırmasını etkili biçimde ayarlayarak barmenle iletişimin ses bariyerine takılmasını önlemiş.

Josephine Roxy Club3

Josefine Roxy Club, gece kulübü mimarisinin etkileyici örneklerinden biri. Estetik yönü göz alıcı olmakla beraber, belki de fazlasıyla sadelik barındırıyor ve bu, ihtişam sevenler için hafif kaçabilir. Bununla birlikte, müzik, ışık ve ortam bir arada düşünüldüğünde, hiçbirinin ilkinin önüne geçme­mesi gerektiği aşikar. Üzerine saatlerce sohbet edebileceğiniz sanatsal bir mimari numarasından ziyade, müzikle birlikte dans eden gerçek grafikler ve ışıklar ancak, hayal dünyanızı yeni gerçeğinize dönüştürebilir. Mafra, bu anlayışı, bar tezgahında gösterdiği marifet ve modüler VIP salonu gibi triklerle buluşturarak ideali kurguluyor.