Centre Pompidou-Mertz Galeri 3 mekanında 1000 metrekarelik bir alanda sergilenen Bivouac, Fransız tasarımcılar Ronan ve Erwan Bouroullec’in 15 yıllık ortak kariyerlerinin ürünlerini biraraya getiriyor. İki kardeşin Fransa’daki bu ilk büyük kişisel sergisinde, ödüllerle taçlandırılmış dünyanın önemli tasarım markalarının üretimleri göçebelik, gelip-geçicilik, modülerlik gibi kavramlar etrafında kurgulanmış.

İsminden de anlaşıldığı gibi, geçici bir ordugah gibi tasarlanan sergi, Bouroulleclerin işlerini sergilemekten öte kendi içinde farklı bir öyküsü olan görsel bir dile sahip. Hareket kavramı ve mobilite, karşıt ölçekler, geçirgenlik ve üst üste gelen formlarla anlatılıyor. Ziyaretçilerin galerinin etrafında, prototiplerin ve bitmiş objelerin, seri üretim ve el yapımı işlerin arasında dolaşmaya yönlendirildiği Bivouac sergisi, bu yaratımların çeşitliliğinin yanı sıra, çarpıcı ve bir o kadar ekonomik üretimlerin nasıl başarıldığını anlatmayı deniyor.

Bivouac Ronan&Erwan Bouroullec2

Bouroulleclerin göçer, efemeral, modüler, organik ve esnek objelere dair araştırmalarının anahtar kavramlarına da gönderme yapan Bivouac sergisi, yenilikçi ya da retrospektif bir bakış açısıyla değil, tasarımlarının ve araştırmaların sürekli gelişim halinde olduğu gerçeğine odaklanıyor. Centre Pompidou-Metz’deki ilk kişisel sergi, modern yaratımlarda temel ve üretken bir disiplin olarak tasarımı yüceltiyor ve deneysellikle gündelik yaşamın kesişme noktalarını araştırma adına herkese açık bir alan sunuyor.

Bivouac Ronan&Erwan Bouroullec
www.georgepompidou-metz.com